Annonce

Udannelse
13. juni 2013 - 14:27

Folkeskoleaftale med konservative på plads

Regeringspartierne, Venstre, Dansk Folkeparti præsenterede i går en overgangsaftale med Konservative på skoleområdet. Aftalen betyder, at centrale elementer af folkeskolereformen alligevel kan implementeres i 2014.

I sidste uge blev regeringen, Venstre og Dansk Folkeparti enige om en reform af folkeskolen uden Det Konservative Folkepartis deltagelse. Konservative forlod forhandlingerne på grund af de øvrige forligspartiers ønske, om at indføre obligatorisk lektiehjælp.

Som forligspartner havde Konservative vetoret i forhold til ændringer på området indenfor den nuværende...

Folkeskolereform
7. juni 2013 - 12:23
Regeringen, Venstre og Dansk Folkeparti har indgået forlig om reform af folkeskolen. Store dele af reformen træder først i kraft efter næste valg.
kommentar
15. januar 2013 - 10:45
Konservative mener, der kan være gode grunde til, at firmaer ikke betaler så meget i skat.
Modet svigtede
31. oktober 2012 - 16:30
Af hensyn til mødedeltagernes sikkerhed vælger Konservativ Ungdom at aflyse debatmøde med Danskernes Parti onsdag aften. Antifascister holder alligevel demonstration.
Antifascister i aktion
31. oktober 2012 - 11:23
Venstrefløjsaktivister vil demonstrere, når lederen af det nynazistiske Danskernes Parti skal debattere med folketingskandidat fra De Konservative på Frederiksberg onsdag aften.

Annonce