Danske Bank kom ud af 2008 med et reelt underskud på knap en milliard kroner - hvis man anvender samme regnskabsmetode som for 2007, hvor overskuddet var 15 milliarder kroner. Årsregnskabet opgør bankens tab på udlån til 12,1 milliarder kroner - heraf de 9,2 milliarder alene i årets sidste kvartal.
Ved offentliggørelsen af årsregnskabet i går bebudede bankledelsen fyring af 350 ansatte. Samtidig lagde bankdirektør Peter Straarup ikke skjul på, at det bliver dyrere at være kunde i Danske Bank - og i de øvrige banker, som på samme vis vil lade kunderne betale for tab på udlån.
Også landets skatteydere kan komme til at bære en del af tabet, da Danske Bank vil lægge billet ind på 26 af de 100 milliarder statskasse-kroner i Bankpakke II. De penge skal ganske vist betales tilbage med renters rente. Men hvis banken kan påvise, at det vil betyde, at den ikke længere kan overholde lovens solvenskrav, må staten afskrive investeringen som tabt.
Ifølge Peter Straarup er der tale om den værste krise siden depressionen i 30`erne.
– De tider, vi bevæger os i, har ikke noget fortilfælde, siger Peter Straarup. Han bebuder fortsatte tab for banken i år.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96