Annonce

Asyl
4. februar 2016 - 13:11

Udlændingestyrelsen misinformerer fortsat flygtningebørn om rettigheder

Udlændingestyrelsen har ændret omstridt vejledning om familiesammenføring, efter at have mødt stor kritik. Men den er stadig misvisende, mener flere eksperter. 

I en vejledning til uledsagede flygtningebørn, der har midlertidig beskyttelsesstatus i Danmark, og deres hjælpere på asylcentrerne, har Udlændingestyrelsen tidligere indikeret, at børn kun i særlige tilfælde kan få familiesammenføring før tre års ophold i landet. Det er i strid med FN’s Børnekonvention.

Nu har styrelsen derfor på opfordring fra Ombudsmanden valgt at tilføje en beskrivelse i vejledningen, der skulle give et mere reelt billedet af børnenes rettigheder på området.

Det fremgår af et svar til Folketingets Ombudsmand fra Udlængestyrelsen og Udenrigsministeriet, skriver DR Nyheder.  

»Du har fået midlertidig beskyttelsesstatus. Din familie kan derfor som udgangspunkt tidligst få familiesammenføring, hvis din midlertidige opholdstilladelse forlænges efter 3 års ophold. Din familie vil dog i visse tilfælde have mulighed for at få opholdstilladelse i Danmark inden for de første 3 år,« lyder tilføjelsen i vejledningen.

Men ændringerne er ikke tilstrækkelige, ifølge Asylchef i Dansk Flygtningehjælp, Eva Singer.

– Ændringen i Udlændingestyrelsens vejledning er ikke tilstrækkelig, og retten til familiesammenføring er stadig ikke beskrevet tydeligt nok, siger hun til dagbladet Information.

– Det, jeg synes er problematisk, er, at man skriver, at barnets familie som udgangspunkt tidligst kan få familiesammenføring efter tre år. Det er jo helt forkert. Som uledsaget mindreårig kan man netop som udgangspunkt få familie sammenføring med det samme, og derfor burde Udlændingestyrelsen skrive det, siger Eva Singer.

Uledsagede mindreårige flygtninge har ifølge FN’s Børnekonvention ret til at søge om familiesammenføring fra den dag, de ankommer i landet, og der er derfor ikke omfattet af de stramninger på familiesammenførings området, som for nyligt blev vedtaget i Folketinget.

Læs mere i dagbladet Information

Redaktion: 

Annonce