Annonce

Knuste ruder
18. november 2013 - 20:43

Enhedslistens Aarhus-lokaler igen-igen udsat for hærværk

Ukendte gerningsmænd knuste søndag aften seks vinduer med brosten i Enhedslistens Aarhus' lokaler, mens sygepleje-elever holdt møde i bygningen.

Søndag aften blev mødelokaler i Mindegade i Aarhus, der deles af Dansk Sygeplejeråd og Enhedslisten, udsat for hærværk.

Det skete da en eller flere ukendte gerningsmænd knuste seks vinduer med brosten. 

Flere personer opholdt sig bygningen mens hærværket fandt sted, men ingen er endnu anholdt i sagen.

– Det var et rent held, at der ikke skete personskade, da en større gruppe sygepleje-elever opholdt sig i lokalet i forbindelse med et fagligt arrangement. Og jeg tør slet ikke tænke på, hvad der i værste fald kunne være sket, hvis én var blevet alvorligt ramt, siger Else Kayser, byrådskandidat for Enhedslisten og tidlige formand for Dansk Sygeplejeråd, Kreds Midtjylland.

Det er langt fra første gang at Enhedslisten oplever hærværk mod både deres nuværrende og tidligere lokaler i Aarhus.

Adskillige gange har højreekstremister malet racistiske slagord ligesom der flere gange er blevet knust ruder og tegnet hagekors på bygningen.

Læs pressemeddelelsen »Hærværk i valgkampen« hos Enhedslisten.

Læs artiklen »Partilokale udsat for hærværk« hos TV2 Østjylland.

Redaktion: 

Annonce