Annonce

ModKulturRefleksioner i den levende kultur
5. september 2009 - 11:13

Kunstauktion for flygtninge

Den 13. august gik omkring 20.000 mennesker gennem Københavns gader. De gik i en protestdemonstration rettet mod politiets aktion i Brorsons Kirke og den efterfølgende fængsling af irakiske asylansøgere.

Omkring 60 afviste irakiske asylansøgere havde siden maj opholdt sig i Brorsons Kirke. Deres håb var, at det kunne forhindre deres udvisninger til Irak. En udvisning de danske myndigheder søger gennemført ved tvang – på trods af, at de irakiske myndigheder benægter, at der er en tilbagesendelsesaftale. Rydningen af kirken kom om natten mellem den 12. og den 13 august.

JPEG - 62.9 kb
19 unge irakiske mænd blev anholdt i Brorsons Kirke og ført bort af politiet. Foto: Mark Knudsen/Monsun

Efter rydningen af kirken udtalte Johanne Schmidt-Nielsen (Ø):

– Det er rystende, at regeringens åbenbart sætter ønsket om at kapre stemmer i Danmark over hensynet til menneskeliv blandt irakerne i Brorson-kirken. Man er villig til i ly af nattens mørke at hive børn op af deres senge for at sende dem til en uvis skæbne i Irak – udelukkende for at fremstå som hard-linere på flygtningeområdet.

– Regeringens kynisme i denne sag understreges af, at den irakiske regering formodentlig ikke er indstillet på at modtage tvangsudviste irakere på disse betingelser, og at det derfor kan vise sig, at der er tale om en helt meningsløs magtdemonstration fra regeringens side, fortsætter Johanne Schmidt Nielsen.

Uanset aftale eller ej, er det komplet umenneskeligt at hjemsende de irakiske flygtninge. Det er blot et af eksemplerne på VKO-flertallets inhumane flygtningenpolitik.

Kunstnerinitiativ

Nu er der taget initiativ til en kunstauktion til fordel for de irakiske flygtninge. Initiativet har fået navnet Aktion Auktion og involverer mere end 100 kunstere.

Rasmus Nielsen fra kunstnergruppen Superflex siger:

– Med rydningen af Brorsons Kirken ser vi magtens ansigt. Sådan som den ser ud. Kampklædt politi fjerner mennesker fra en kirke midt om natten. I et parallelt univers kunne man ønske sig, at det var regeringens medlemmer, der blev vækket om natten og deporteret.

JPEG - 130.1 kb
Foreløbigt er der doneret mere end 130 værker til Aktion Auktion.

Ud over udstillingen og auktionen inviterer Aktion Auktion til debatarrangementer, foredrag og andre events. De vil på forskellig måde sætte fokus og perspektiv på situationen for de afviste irakiske flygtninge.

Torsdag den 10. september afholdes fernisering.
Her vil Carsten Jensen holde et oplæg, og der vil være digtoplæsning. Det fulde program ligger endnu ikke fast.
Den hvide Kødby
Høkerboderne 8
København V

Auktionshuset Bruun Rasmussen har indvilliget i at hjælpe med at facilitere auktionen. I den forbindelse udtaler vurderings- og salgsdirektør Peter Christmas-Møller:

– For Bruun Rasmussen er det en stor glæde at stille vores netauktion til rådighed for projektet og således sammen med Danmarks førende samtidskunstnere at kunne fremme den humanitære indsamling.

Blandt de mange deltagende kunstnere er Ulla Hvejsel, Vibe Bredahl, Henrik Busk, Jan Danebod, Kasper Eistrup, Christina Hamre, Henrik Plenge Jakobsen, Jakob Kolding, Lasse Lau, Ursula Nistrup, Lillibeth Cuenca Rasmussen og Ebbe Stub Wittrup.

Der kan bydes på værkerne i perioden 11.-21. september. Det afgørende hammerslag falder mandag aften til en auktionsevent på Karriere Bar i Den Hvide Kødby.

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce