Danskerne er ikke så dumme, at vi ikke ved, hvad krig er - det er ondskab ikke uvidenhed, der får os til at lukke øjnene og lade som om, vi er idioter.
Vi kan ikke forestille os en anden verden, kun småjusteringer. Vi sover en levende søvn.
Jeppe Wedel-Brandt
Jeg er uddannet på universitetet i Moderne Kultur og har beskæftiget mig en del med radikal politisk filosofi, globalisering, racisme og optøjer.
Jeg er ikke organiseret politisk, men er med omkring openhagen (openhagen.net) og har været med omkring forskellige asyl- og migrationspolitiske aktivistiske tiltag. Særlig stolt er jeg af at have været med til at starte visAvis (visavis.dk) – hvor vi har prøvet at udvide og ændre den måde, vi taler om asyl- og migrationsspørgsmål i et samarbejde mellem folk i og uden for lejrene i Danmark.
Og så er jeg overbevist om, at vi må kæmpe for en anden verden – men i den kamp er der nogle ting, jeg ikke er klar til at give afkald på; derfor er principper som demokrati, kærlighed og retfærdighed, alle tre i deres mest radikale forstand, fundamentale for mig.