Det er muligt at jeg også i dag overser et par pointer i det politiske landskab, men så må det være sådan. For sagen om betalingsringen, blev den berømte dråbe der fik bægeret til at løbe over.
De politisk ansvarlige, ingen nævnt igen glemt, løber efter et eneste mål og det er at blive på posten at beholde den politiske magt man har fået og alle omkring politikerne gør det samme. Sådan er det, men værre er det, at den parasitverden der omgiver politikkerne, er blevet en meget stor verden i dag. Der er penge i lortet og derfor bliver man i dét, også om det bare er lugten, man lever af.
Jeg har tidligere forsøgt at få en diskussion med bl.a. Mikkel Skov Pedersen (som jo også lever af denne ildelugtende politiske verden), men det er ikke blevet til noget, sikkert fordi jeg ikke længere bryder mig om lugten i bageriet og som sådan vel bare kan holde min kæft. Spørgsmålet er måske også, om det overhovedet er Mikkel og hans verden, jeg vil diskutere med, eller om jeg i virkeligheden forsøger at udstille den politiske verdens tomhed!
Jeg ved det ikke, men jeg ved at jeg er led og ked af al den snik snak om politisk proformens, på bekostningen af den dagligdag jeg lever i.
Selvom det er en modsigelse, er jeg altså fyldt op af den politiske tomhed der gennem medierne udstilles i det politiske landskab, udtrykt i spørgsmålet om regeringer og politikere, taber eller vinder, på de politiske sager.
Jeg har forstået, at på de medier der skal have penge i kassen, dvs. kunne sælge deres nyheder, er der ingen grænser for det politiske teater, men her på Modkraft kunne man da godt forvente, at der var lidt højere til loftet. Men det er det ikke. Undskyld – der er gode folk der diskutere den politiske substans, men der er alt for mange som bruger deres spalteplads på en masse snik snak om hvorvidt Villy og Helle og hvad de nu hedder alle sammen, har tabt eller vundet på de politiske sager de forsøger at få igennem.
Det er en politiske skandale i sig selv, og netop Mikkel Skov Pedersen befinder sig helt i front, i kampen for mere af det samme, dvs. af ingenting.
Jeg kommer lige fra en af mine klasser i folkeskolen, hvor vi i Samfundsfaget pt. arbejder med temaet "Medier og Samfund" og i denne 8. klasse, som er opdelt i redaktionelle grupper der arbejder med nyheder og artikler, er der ingen tvivl - de mener simpelthen, at det de læser, ser og hører i medierne er noget medierne bringer alene og kun alene, for at sælge aviser, TV og radio.
Direkte adspurgt siger de, at det medierne oplyser os om, ikke er mere sandt, end vi selv bestemmer os for, er sandt. Hvis det er sandt er det sandt, hvis det er løgn er det løgn, ifølge mine elever. Det kommer der gode diskussioner ud af, for selvfølgelig forstår og accepterer de fleste af mine elever også vigtigheden af at vi kan stole på hinanden. Men denne virkelige verden har altså ikke noget medierne at gøre - længere.
Hvordan kan det være og hvem er skyld i at vi i den politiske og medieskabte verden, ikke længere kan stole på noget som helst?
Jeg mener at Mikkel, der kommer fra og forsvarer en mediekommunikativ verden, hvor alt er blevet tilladt, i forsøget på at få eller blive ved magten, bærer et meget stort ansvar for dette politiske forfald. Desværre er han ikke den eneste.
Der var engang for flere år siden, hvor jeg hver dag glædede mig til nyheder i DR2 ex. Deadline - det gør jeg bestemt ikke mere. I helt særlig grad er DR2 blevet eksponent for den verden Mikkel kommer fra. F.eks. det sludder der siges om denne betalings/trængsels ring. Nu kræver Mikkel gudhjælpemig også Villys og Helles afgang i samme sag.
Hvad sker der i mandens hoved og i Deadline og andre medier - jo man laver ikke andet end at diskutere om regeringen eller de blår eller partierne i mellem, taber eller vinder på sagen. DER ER INTET ANDET TILBAGE.
Dertil bruger medierne og deres proselytter sig selv. Måske sidder Mikkel også hver dag og venter på en oprigning fra Deadline, Clements eller en vært fra de andre programmer, hvor han kan komme ind og sige noget om dit og dat.
Men igen hvad pokker har det med sagen at gøre? Nu er det altså besluttet at bilister til og fra København, IKKE skal betale for at køre til og fra byen. Penge som skulle være brugt til en bedre kollektiv trafik. Nu skal hele landet betale for at københavnerne, med vold og magt VIL køre i deres egne biler. Så enkelt er det faktisk. Og det selv om de har en fantastisk kollektiv trafik i og omkring København.
Herude i det vestlige Jylland har vi ikke engang et elektronisk netværk der på nogen måde kan siges at leve op til de krav der stilles til fremtidens unge. Jeg kan ikke engang indrette min undervisning med forventningen om at de kan arbejde på Elevintra og andet derhjemmefra. Fordi mange steder herude stadig befinder os på et 256 modem hastigheds niveau.
Når vi gør vrøvl får vi det svar, at vores problem er det modsatte af trængsel, vi er for få til, at vi og vores børn kan følge med den elektroniske udvikling. Skal vi så flytte til byerne, for at vores børn kan følge med og dermed gøre trængslen større i byerne? Åbenbart.
Når jeg kommer til København, med toget selvfølgelig, kan jeg udenfor hovedbanegården inden for få minutter stå på en bus der hurtigt bringer mig derhen, hvor jeg skal. Herude hvor vi bor er der en (skole) busafgang hver anden time fra kl. 7. til og med kl. 15 – så er det slut, så er der ikke mere kollektiv transport, overhovedet.
Og er det ikke mere vigtig end spørgsmålet om rød eller blå vinder, eller om Helle og Villy skal gå af? Ikke pga. af en IRAK krigs lignende grusom sag, men fordi de proformer elendigt!
Vore børn og gamle skal køres til alt det de skal deltage i efter kl. 15. Skal der set fra hovedstaden ikke bo mennesker på landet længere? Skal I ikke have noget mad, derinde i byen? Eller er holdningen i byen - et langt stykke af vejen - godt udtrykt af "nf" når vedkommende skriver til Ulrik, i forbindelse med mødet om Modkraft er for højredrejet:
"Der var mange middelklasse Københavner til stede i går, der glædelig snakkede om Modkrafts tiltrækning til håndværkere fra udkant Danmark. Et nyliberalt projekt ingen interesse har for mig. Og hvis dette er den eneste måde man kan engagere udkant Danmark på, så vil jeg heller blive en af de "500 stenkastende autonome voldspsykopater fra helvede". Udkant Danmark må blive ved med at læse Information, hvis aktivister er skrammende."
Hvis, er det klart, at én og anden bliver gal i skralden over, at alene og kun alene fordi politikerne blev presset gennem medierne til IKKE at etablere den betalings ring, skal vi, der hverken har kollektiv trafik eller elektroniske netværk, nu bidrage med den mia. som bilisterne i København skulle have betalt. Det er da helt ude i hampen, målt på det politiske ansvar i Danmark. Og det er muligt at Helle og Villy bærer det store ansvar, men på DR2 har jeg set og hørt mange fra den blå blog som kæmpede indæt mod ringen.
Var det i virkeligheden ikke den blå blog som ikke ville have den ring, og medierne som skulle have deres skålpund kød, da alt kom til alt? Vi har de politikere vi fortjener, OK - men fortjener vi så ikke nogle bedre medier?
PS. Jeg holder mig aldrig tilbage med kritikken af de røde, men når virkeligheden er, at de røde gerne ville have denne ring og alene aflyste ringen, fordi medier og politiske rådgivere rådede dem til dét, så burde Modkrafts debattører, i det mindste, forholde sig til det eller også selv overveje deres stilling.