Annonce

17. juni 2011 - 12:02

Affolkningsmøde på Bornholm

Folkemødeter tilsyneladende ikke et møde for folk hørende til kategorien ”folket”. På en solskinsdag som i går, melder arrangørerne, at der har været ca. 3000 af folket til folkemødet. Og 3000 fylder ikke meget på større pladser og til de mange møder.

Så både i virkeligheden og i medierne, ser man altså ikke ret meget andet end de mange jeg normalt kalder ”banditter i habitter” = politikere, deres medier og organisationer og så deres hird af hjælpere og beskyttere.

Set i virkeligheden og gennem medierne, har Folkemødet på Bornholm, da heller ikke ret meget med folket at gøre. Det er i øvrigt også svært på Bornholm, som affolkes som ingen andre steder i landet.

Siden fiskeriet var på sit højeste, i miden af 80’erne, har 3000 mennesker forladt øen og prognoserne siger, at afviklingen fortsætter og at der i 2020 vil være 25 % færre folk end i 80’erne.

Affolkningens hovedproblem er altså at fiskeriet og tilhørende virksomhed og industrier er forsvundet fra Bornholm. I dag er der igen masser af fisk i Østersøen, men fiskeriet er overtaget af store trawlere og deres selskaber på den jyske vestkyst og al forarbejdning er flyttet til Polen.

Fordi VK regeringen og kun med støtte fra Dansk Folkeparti privatiserede kvoter og rettigheder til fiskeri i 2005, dvs. forærede de meget få skippere i fiskeriet, samfundsværdier for mia. som de kunne belåne, købe flere kvoter, få mere støtte og bygge større og større trawlere.

Resultatet er ligeså soleklart som solen over Gudhjem – fiskeriet som håndværk og tusinde af arbejdspladser forsvinder og Bornholm affolkes.

Og her er det meget vigtigt, at man nu ikke forfalder til det sædvanlige vrøvl om ”Nå det er vel bare udviklingen og den kan vi vel ikke gå imod” og lignede. Smadringen af dansk fiskeri og deraf følgende affolkning af Bornholm, andre øer og udkantsdanmark, har intet med en naturlig udvikling at gøre, tværtimod.
For enhver med blot et minimum af forstand på fisk og fødevarer, ved at fremtidens fødevareproduktion ikke ligger i industrielle produktioner og mængder, men i det gode håndværk; det naturskånsomme; det friske; det nære osv. osv. osv..

Vi har fået det stik modsatte i Danmark. Vi koncentrere alle vore kvoter og rettigheder på ganske få meget store industrifartøjer som kun kan lande til tilsvarende store industrier. Når al fiskeindustri er flyttet fra Bornholm og til østlandene, er det selvfølgelig pga. af lave lønomkostninger og andre lavere driftsomkostninger og de store trawlere lander nu direkte i Polen og produkterne der kommer ud af det er de lavprisfisk i farvestrålende pakker i supermarkederne.

Du kan købe et kg frossen torskefilet, til under 100 kr. (På tilbud kan du få det til det halve). Men du skal betale mindst 200 kroner for et kg fersk torsk. Og sådan er det hele vejen rundt i dansk fiskeri, det er en industri fra hav til bord, og resultatet er elendige (men billige) fødevarer en voldsom affolkning af Bornholm og det Danmark, den venlige del af hovedstaden kalder udkants Danmark, og den uvenlige kalder den Rådne Banan.

Politikerne og industrierne som befolker Bornholm i disse dage, har hele ansvaret for affolkningen af Bornholm. Men det rager dem en høstblomst. De er nemlig kommet til Bornholm for at tale om sig selv og med sig selv. Og de sørgelige rester af befolkningen på Bornholm – ser ligesom os andre i stigende undren på banditterne i habitterne på TV. Folket spøger du – ja det er helt åbenbart noget ros og pak, som rager de damer og herrer i ledelsen af Danmark en høstblomst.

PS: Hvorfor lige denne artikel i dag? Der er et par grunde. Først fordi Folkemødet på Bornholm foregår i disse dage og tager sig ud som alt andet end et folkemøde.

Men også fordi den danske politiske venstrefløj som gerne vil vinde det næste valg, mest af alt synes at vil gøre det på højrefløjens betingelser og dagsordner. Der er ikke meget nyt under solen fra venstrefløjen – og dog.

I dag i Informationkan du læse en artikel fra et par af Enhedslistens medlemmer af folketinget, som argumenterer imod økonomisk vækst. Det er på alle områder sød musik i disse gamle ører og var den kommet før, før den 18. marts i år, ville jeg også have jublet.

Nu resignere jeg og tænker, ja men den er jo skrevet med de samme hænder, der stadig driver af blod fra uskyldige libyske kvinder og børn. De hænder fik de ikke vasket på årsmødet, tværtimod stemte de for, at Enhedslisten gjorde det rette da de sagde ja til at bombe Libyen og fordi det var rigtig dengang, vil de gøre det igen.

PS:PS: Jeg skriver også artiklen om folket der forsvandt, med tanker til en mand af folket, et rigtigt mandfolk der står fast på sin ret til at gøre det rette. Retten til støtte til oprørske frihedsbevægelser i den anden verden. Anton Nielsen er et mandfolk, som har fået 6 måneders fængsel af de banditter i habitter, som befolker Bornholm i disse dage.

På Enhedslistens årsmøde stemte man også om listen skulle støtte Anton Nielsen og hans kammeraters juridiske kamp mod banditterne. Det blev vedtaget, men imod stemte den samme politiske top, som sendte død og lemlæstelse over det libyske folk.

Annonce