Annonce

17. november 2008 - 11:52

Frankrig: 20.000 forsvarer statsbaner

20.000 af Europas jernbanearbejdere protesterede torsdag i Paris mod planer om at privatisere de statslige trafik- og jernbaneselskaber.

Demonstranterne kom fra seks franske fagforeninger for jernbanearbejdere og fra Belgien, Tyskland, Østrig, Ungarn, Norge, Rusland, Portugal, Spanien, Luxembourg, Italien og Storbritannien:

– Vi briter har oplevet en fuldstændig privatisering af jernbanerne... det er en katastrofe for sikkerheden og kundeservice, sagde Alex Gorden fra den britiske fagforening RMT.

– Vi er her for at advare mennesker i Frankrig, Tyskland og andre lande, som et truet af den samme politik: Begå ikke den samme fejltagelse som briterne har gjort, citerer Reuters den britiske fagforeningsmand.

Kampen mod privatisering af jernbanerne i Europa er i virkeligheden en kamp mod EU, påpeger Sammenslutningen af Europæiske Transportarbejdere (ETF).

Læs mere i dagbladet Arbejderen

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce