Annonce

13. november 2008 - 13:11

Irak: Etnisk udrensning fortsætter

Den ene af kvinderne blev skudt og dræbt, mens hun ventede på en bus til sit arbejde i en nordlige bydel af Mosul, al-Qahira. Derefter stormede gerningsmændene hendes hjem og åbnede ild mod familien. Angrebet dræbte søsteren og sårede moderen til kvinden ved busstoppestedet.

Kristne kilder i Mosul fortæller, at også moderen blev alvorligt såret ved angrebet. Gerningsmændene sluttede angrebet af med at placere sprængstoffer ved familiens hus, der eksploderede da politiet ankom, og sårede tre politimænd og ødelagde familiens hjem.

Forfølgelse af kristne i Mosul

Mindst 14 kristne indbyggere i Mosul er blevet dræbt siden september måned. I løbet af oktober måned flygtede omkring 200 kristne familier fra byen. Det aktuelle angreb på de to søster og deres familie formodes at skulle skræmme de omkring 200 kristne familier, der flygtede fra byen i løbet af oktober måned, fra at vende tilbage til deres hjem.

JPEG - 56.2 kb
Kirke i Mosul, ødelagt af bilbombe, der sprang den 17. januar 2008.

Kidnapninger og mord har siden Irakkrigens start ramt den kristne befolkningsgruppe i Mosul hårdt. I byen, der ligger 250 kilometer nord for hovedstaden, befinder den næstestørste gruppe kristne i landet sig, kun overgået af antallet af kristne i Bagdad.

Både kurdere og sunnimuslimer under mistanke

Området omkring Mosul var under Saddam Husseins styre domineret af sunnimuslimer med byen Tikrit som centrum for det regerende Baath-parti. Men sunnimuslimerne boykottede i 2005 valgene, og såvel bystyret som politi er derfor nu domineret af kurdere. Det kan forandre sig i de lokalvalg, der skal afholdes til januar.

Det er uvist hvem der står bag volden. Der er i pressen blevet rettet mistanke mod både sunnimuslimer og kurdere.

Lokale politikere benægter presseforlydender i både Irak og USA om at kurdiske styrker for at stå bag angrebene på de kristne.

Younadem Kana, der er leder af den kristne Rafidain-blok i det irakiske parlament, fortæller at han har været udsat for, der i hans navn er offentliggjort beskyldninger mod kurdere i området for at tillade vold mod kristne for at få dem til at forlade området, men at det udtalelser er falske.

– Mine udtalelser er blevet forandret og nye udtalelser er fabrikeret i mit navn, siger Kana ifølge det kristne nyhedsbureau, Assyrian International News Agency (AINA). Han siger at beskyldningerne mod kurderne er uden grundlag.

Ifølge det kristne nyhedsbureau er der iværksat en undersøgelse mod medlemmer af politistyrkerne og den irakiske hærs 2. division, der har enheder ansvar for sikkerheden i områder, hvor kristne er blevet angrebet og mindst fire huse ødelagt af bomber.

Michael Youash, der er leder af Iraq Sustanable Demokracy Project (Iraks bæredygtige demokratiprojekt) i Washingtong, efterlyser imidlertid en uafhængig FN undersøgelse og en international styrke, der kan beskytte mindretallene i Irak. Han beskylder ifølge AINA de lokale kurdiske myndigheder for bevidst at ville svække Mosuls kristne.

Etnisk udrensning i Bagdad

Det er ikke kun i Mosul at krigen i Irak har ført til etniske udrensninger. Bagdad er i dag også en religiøst opdelt by. Der er kun få bydele tilbage med en blandet befolkning af shia- og sunnimuslimer. Byen består nu af mellem 75-80 procent shiamuslimer – sunnimuslimerne er simpelthen blevet fortrængt fra byen af den sekteriske vold.

De etniske udrensninger i Bagdad menes at være en af årsagerne til at volden blevet mindre i Irak i løbet af det sidste år.

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce