Asylcentrene skal nedlægges og omdannes til modtagecentre for flygtninge, hvor de højst må opholde sig et halvt år, inden de sluses ud i samfundet. Sådan lyder det samstemmende budskab fra udlændinge- og integrationsordførerne Henrik Dam Kristensen (S), Astrid Krag (SF) og Johanne Schmidt-Nielsen (Ø).
Allerede i april 2007 fremlagde Socialdemokraterne et politisk udspil om aktivering af asylansøgere, hvori det blandt andet hed, at »Socialdemokraterne afviser at lade folk rådne op i asylcentre«.
Socialdemokraterne vil give alle, der søger asyl i Danmark, lov til at arbejde – og alle asylansøgere, der har et arbejde, skal have lov til at bo, hvor de vil.
Enhedslistens Johanne Schmidt-Nielsen er enig i, at dem, der af forskellige grunde ikke kan sendes tilbage til deres oprindelsesland, skal kunne bo og arbejde i samfundet.
– Og derudover vil vi selvfølgelig generelt have ændret de meget stramme asylregler.
Ifølge Astrid Krag har SF indgået en fælles aftale med Socialdemokraterne om, at lejrene skal omdannes til modtagelsescentre, hvor folk højst sidder i et halvt år.
– Det har vi tænkt os at fastholde dem på, hvis vi ender i regering sammen, siger hun til Modkraft.dk.
Men selvom kravet er næsten identisk med grundlaget for den civile ulydighedsaktion Luk Lejren, der finder sted den 25. oktober, viser en rundspørge blandt de tre oppositionspartiers ordførere, at den konkrete opbakning fra Christiansborg er meget begrænset.

– Selv er jeg desværre optaget af et møde, men jeg går ud fra, at mange Enhedsliste-medlemmer kommer til at deltage i demonstrationen. Og vores samarbejdspartnere i Socialistisk UngdomsFront har tænkt sig at deltage med hele deres årsmøde, som finder sted samtidigt, forklarer Johanne Schmidt Nielsen.
Næsten samme melding lyder fra Astrid Krag:
– Jeg er ikke klar over, om nogle fra SF deltager i aktionen. Vi har hovedbestyrelsesmøde i morgen, så jeg kommer i hvert fald ikke.
Og Henrik Dam Kristensen bliver heller ikke at finde blandt demonstranterne:
– Jeg tror ikke, at nogen socialdemokrater kommer til at deltage. Jeg gør i hvert fald ikke, oplyser han.
Om selve aktionen er de tre ordførere enige om, at det kan være en god idé, så længe det foregår uden vold.
– Principielt synes jeg selvfølgelig, det er helt ok, at folk bruger deres demokratiske rettigheder til at gøre opmærksom på forskellige problemer. Jeg synes jo heller ikke, at alt er i orden i Sandholmlejren, siger Henrik Dam Kristensen til Modkraft.dk.
Johanne Schmidt-Nielsen forklarer, at Enhedslisten bakker op om aktionen på et fredeligt og ikke-voldeligt grundlag, »sådan som aktivisterne også har annonceret det«, mens Astrid Krag meddeler, at det ikke er noget, der har været taget op i Folketingsgruppen, og at hun ikke klar over, om det har været vendt andre steder.
Når det gælder aktivisternes erklærede mål om at klippe hegnet omkring lejren i stykker deles vandene imidlertid hos de tre partier.
Ikke overraskende er det Enhedslistens ordfører, der tage mest afslappet på spørgsmålet:
– Det er jo bare et hegn. Men det er om noget et symbol på den asylpolitik, vi har i Danmark. Jeg har svært ved at få ondt i røven over det, for et hul i hegnet er jo intet sammenlignet med de forhold, som hundredvis af mennesker opholder sig under i lejrene. Aktivisterne er stået åbent frem og fortalt, hvad de vil gøre, og så må de jo tage en bøde for det. Det vigtige er, at det finder sted uden brug af vold, siger Johanne Schmidt-Nielsen.
SF’s Astrid Krag er heller ikke afvisende, men tager en anelse flere forbehold:
– Overordnet er aktioner med begrænset civil ulydighed – bannerdrop for eksempel – en god måde at gøre opmærksom på ting. Men det skal selvfølgelig holdes op imod budskabet, for målet må ikke hellige midlet. I dette tilfælde synes jeg især, det handler om, hvordan det opfattes af dem, der bor i lejren. Synes de måske, at det er angreb på deres ejendom? Den slags skal tænkes med ind, siger hun til Modkraft.dk.
Henrik Dam Kristensen er derimod helt klar i mælet, når det gælder de annoncerede hærværksplaner:
– Det tager jeg kraftigt afstand fra. Nu skal jeg ikke løfte pegefingre, men der bor jo altså mennesker derinde med stærke traumer, og dem skal man huske at tænke på.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96