Annonce

5. oktober 2008 - 13:51

Røde Kors-kritiske løbesedler kom ud på trods af sikkerhedsvagter

Røde Kors tog ingen chancer, da frivillige søndag den 5. oktober mødte op for at melde sig som indsamlere til organisationens årlige landsindsamling.

Et krav om at vise ID samt sikkerhedsvagter fra et privat sikkerhedsfirma var blandt de foranstaltninger, som den humanitære organisation tog i brug i København for at forhindre en bebudet Røde Kors-kritisk aktion fra asylaktivister tilknyttet Luk Lejren Initiativet.

– Vi beder folk om at vise ID og så har vi to sikkerhedsvagter fra Securitas stående her under hele indsamlingen, fortalte Inge Kornø, leder af Røde Kors’ indsamling på Nørrebro, da Modkraft.dk var forbi indsamlingsstedet ved Stefanskirken kl. ca. 10.30, netop som de frivillige indsamlere begyndte at troppe op.

JPEG - 54.7 kb
En indsamler fra Dansk Røde Kors/Luk Lejren på Nørrebrogade i København. Foto: Niels Fastrup/Monsun

Løbesedlerne blev uddelt

På trods af Røde Kors’ anstrengelser lykkedes det dog søndag flere fra Luk Lejren at uddele de Røde Kors-kritiske løbesedler.

I løbesedlerne opfordrer Luk Lejren folk til både at støtte Dansk Røde Kors’ humanitære arbejde og samtidig opfordre organisationen til at opgive sin rolle i det stramme danske asylsystem, en rolle der årligt indbringer Dansk Røde Kors flere hundrede millioner kroner svarende til knap halvdelen af organisationens samlede indtægter.

– Det har været helt udramatisk, præcis som vi havde tænkt os det skulle være, fortalte to af Luk Lejren-indsamlerne til Modkraft.dk.

– Vi har indsamlet penge til Røde Kors’ humanitære arbejde. Når folk har givet os penge har vi spurgt dem, om de ville have en løbeseddel, hvilket de fleste har sagt ja til, forklarer de to aktivister.

De to indsamlere ønsker at være anonyme, da de frygter eventuelle reaktioner fra Dansk Røde Kors’ side.

Ved et Røde Kors’ indsamlingssted på Blegdamsvej på Østerbro i København blev to aktivister fra Luk Lejren afvist af Røde Kors’ ledelse. Da de to aktivister fortalte, at de kom fra Luk Lejren og at de havde planer om at uddele løbesedlerne, fik de besked på at de ikke måtte deltage i indsamlingen.

JPEG - 50.9 kb
»Vi har skærpet sikkerheden. Det skal være sådan, at alle kan føle sig sikre – både de, der samler ind og de, der åbner døren for Røde Kors«, skrev Dansk Røde Kors bl.a. på sin hjemmeside forud for aktionen. Det farligste, aktivisterne havde tænkt sig, var at aflevere en løbeseddel, der kritiserer Røde Kors’s rolle i dansk asylpolitik. Foto: Niels Fastrup/Monsun
Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce