Annonce

6. august 2008 - 19:02

Strejke lammer Sydafrika

Den sydafrikanske fagbevægelse, The Congress of South African Trade Unions, Cosatu, har onsdag den 6. august indkaldt til en éndagsstrejke imod stigende leveomkostninger blandt dens to millioner medlemmer. Fagforeningsfolkene håber, det bliver den største strejke i landet efter det hvide apartheid-styres fald.

Fagforeningen mobiliserer i alle Sydafrikas ni provinser og strejken lammer både uddannelses-, trafik- og minesektorerne.

Den offentlige transport er ifølge BBC ramt af strejken over hele landet, og der er dannet lange køer ved bus- og taxiholdepladser i landets største by Jonannesburg.

JPEG - 32.5 kb
Cosatu, det sydafrikanske LO, mobiliserer mod stigende leveomkostninger. Logo for fagforeningen.

I Pretoria, landets hovedstad, er tusindvis af demonstranter samlet uden for byens rådhus. Demonstrantionen skulle især have fokuseret på elektricitetspriserne, men bannere og sange i optoget vender sig også mod de stigende mad- og benzinpriser, skriver BBC.

Der er indkaldt til 17 lignende demonstrationer andre steder i Sydafrika.

Advarsel mod afskedigelser

Ud over at vende sig mod prisstigninger er strejkerne også en advarsel til arbejdsgiverne mod afskedigelser. Cosatu er især bekymret over nedskæringer i minesektoren, der har været ramt af strømafbrydelser og rationeringer af elektricitet siden januar måned - med faldende indtægter til følge.

Blandt andet mineselskaberne Anglogold Ashanti og Anglo Platinum har måttet opgive produktionen på grund af strejkerne.

Også bilfabrikker, tekstilvirksomheder og byggesektoren er ramt af strejken – og blandt andet konstruktionen af faciliteterne til VM i fodbold i 2010 er standset.

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce