2-300 mennesker gik tirsdag eftermiddag i optog fra Christiansborg Slotsplads til det besatte nybyggerområde på Refshalevej ved siden af fristaden Christiania. Demonstranterne ville markere deres støtte til Opbyggerne, som siden den 31. maj har slået sig ned langs vej og søbred og opført omkring 30 forskellige bygninger, badebroer, tømmerflåder o.lign.

På vejen blev demonstrationen da også mødt af en båd og en tømmerflåde, der var sejlet fra det befriede område for at tage imod sine venner.
Aftenen igennem festes der så på Refshalevej, og ifølge politi og kommune er det sidste chance for at more sig på området. I sidste uge meddelte myndighederne, at alle ulovligt opsatte genstande skulle være fjernet søndag, og tirsdag morgen troppede politiet op og gav en sidste frit til onsdag den 25. juni kl. 12.00. Derefter vil Refshalevej blive ryddet uden varsel, lød meldingen.
Fredelig modstand
Aktivisterne på Refshalevej har fra starten slået fast, at der er tale om en fredelig aktion, og at de ikke vil slås med politiet, men hvilken konkret taktik, de vil anlægge ved selve rydningen står ikke klart.
Ifølge Modkraft.dk’s oplysninger vil nogle fjerne sig og vende tilbage når politiet er væk, mens andre vil blive og lade sig bære passivt væk. Disse oplysninger er dog ikke bekræftet og stammer ikke fra Opbyggernes officielle talspersoner.



Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96