Onsdag afviste appeldommerne i Atlanta, USA, alle forsvarsadvokaternes påstande om, at der er sket fejl i retssagerne mod fem cubanere, der er fængslet på livstid i USA.
De fem cubanere blev arresteret den 12. september 1998. I 2001 blev de tilsammen idømt fire gange livstid plus 77 års fængsel.
Forsvarsadvokaterne har rejst en række appelsager. Den seneste er nu afvist af tre dommere ved appelretten i Atlanta, som konkluderer, at ’tilstrækkelig bevismateriale støtter alle dommene’.
Dommerne har dog bestemt, at strafudmålingen for tre af de fængslede skal genoptages af domstolen i Miami. Her sidder stadig den samme chefdommer, Joan Lenard, som i 2001 afsagde de domme, som har udløst verdensomspændende protester.
Når appeldommerne kræver strafudmålingen genovervejet skyldes det, at »ingen tophemmelige informationer er blevet indsamlet eller sendt« til Cuba af de fem, skriver dommerne i kendelsen.
Ved den oprindelige retssag i Miami erklærede en række højtstående militærpersoner, at de fem cubanere aldrig havde foretaget sig noget, der truede USAs sikkerhed.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96