Annonce

3. juni 2008 - 18:33

Asylaktivister blev slået, truet og ydmyget

Et forsøg på at protestere fredeligt imod udvisningen af irakiske asylansøgere endte mandag den 2. juni voldsomt for David Rønbach. I forbindelse med en anholdelse blev han bl.a. slået i hovedet af betjente og kaldt »lille svans« og »bøsse«.

Den 25-årige aktivist nåede aldrig at deltage i demonstrationen. Kort efter hans ankomst til Københavns Lufthavn omkring kl. 16.00, blev han bedt om at forlade Terminal 3 af en af de mange politifolk, der var posteret rundt omkring i afgangsbygningen. Ifølge David Rønbach efterkom han ordren uden protest og fortrak til området udenfor terminalen.

Tacklet ned over stenkant
Her står han og observerer begivenhederne, da politifolk på et tidspunkt skubber en gruppe aktivister ud af en af terminalens svingdører. Selvom David Rønbach ifølge eget udsagn udelukkende iagttager den efterfølgende tumult fra afstand, peger en betjent ham pludselig ud og råber, at han skal anholdes. Da betjenten derefter går hen imod David Rønbach, sætter han i løb, da han ikke ønsker at blive anholdt.

JPEG - 47.7 kb
Der blev ikke taget mange hensyn, da politiet i Kastrup Lufthavn fjernede asylaktivister den 2. juni. Foto: Freddy Hagen

Efter at have løbet ca. 100 meter beslutter han imidlertid at stoppe, bl.a. fordi han nu forfølges af hele tre betjente. Han stiller sig med armene i vejret og råber til betjentene: »Rolig, rolig, jeg gør ikke modstand!«. Overgivelsesgestussen formilder dog ikke de forfølgende betjente, der tackler ham voldsomt ned over en stenkant.

»Din lille svans«
Herefter sætter de tre betjente sig ovenpå David Rønbach og fikserer hans arme på ryggen. Mens han ligger her, kalder den ene af betjentene ham en »lille svans« og »bøsse«, og slår ham hårdt i ansigtet to gange med flad hånd.

Som David Rønbach udtrykker det overfor Modkraft.dk, var der ikke »bare tale om markeringsslag, han slog virkelig igennem«.

Båret i halsen
Også andre aktivister på stedet oplevede et bemærkelsesværdigt aggressivt politi.

Da en betjent førte en aktivist ud af lufthavnsbygningen, overhørte Modkraft.dk f.eks., at betjenten advarede aktivisten om, at »når vi kommer udenfor, er der masser af kameraer, og du skal ikke begynde at råbe alt muligt pis, for så ryger du ned«.

Heller ikke de tilstedeværende pressefolk undgik rutinemæssige trusler om anholdelse, hvis ikke de prompte »fulgte politiets anvisninger«, hvor ubegrundede de end måtte være.

JPEG - 64 kb
Uden forudgående varsel blev denne kvinde væltet forover og slæbt flere meter med rygsækkens strop om halsen. Foto: Mark Knudsen/Monsun

En anden aktivist – en ung kvinde, hvis navn er Modkraft.dk bekendt – blev uden foregående varsel skubbet omkuld af en betjent, da hun var ved at blive ført ud af lufthavnsbygningen.

– Vi sagde ikke noget til hinanden, men pludselig skubbede han mig, så jeg faldt forover. Derefter greb han fat i håndtaget på min rygsæk, og slæbte mig 2-3 meter hen ad jorden. Stroppen gled op, så jeg nærmest blev båret med hele min vægt på halsen, fortæller hun til Modkraft.dk.

Kvinden blev, ligesom de øvrige aktivister, sigtet for overtrædelse af ordensbekendtgørelsen, der sædvanligvis straffes med en bøde.

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce