Der er lagt op til en af de mere engagerede markeringer af Arbejdernes Internationale Kampdag. Ikke nok med, at kampdagen falder på Kristi Himmelfartsdag, den finder også sted under en af de største faglige konflikter i mange år.
Så selvom lortevejret ser ud til at stå på de borgerliges side, kan der nok forventes massivt fremmøde i Fælledparken i København, der traditionen tro lægger græs til adskillige store arrangementer fordelt ud over den røde ende af den politiske farveskala – ikke mindst da Esbjerg som bekendt har aflyst sine arrangementer og rykket hele baduljen til Hovedstaden i anledning af det pokalopgør, som fiskeribyen er en del af i år.

Mest prangende er som altid LO’s arrangement, der i år indkaldes under sloganet »Kom ind i kampen«. Det er pudsigt nok samme slogan, som Carlsberg et stykke tid har reklameret under, og set i lyset af det rituelle bajer-indtag er det måske meget passende.
Længere ude på fløjen svinger Kommunistisk Parti (det tidligere DKP/ML) fanen til Rød 1. Maj med krav om velfærd, fred og socialisme. Ud over brandtalerne – der selvfølgelig tæller repræsentanter fra både BUPL, FOA og Dansk Sygeplejeråd – er der naturligvis musikalske indslag, der i den grad må siges at være målrettet ungdommen. Med Patchanka, Beatsters og Fri Galaxe er der langt til tidligere tiders revolutionære røvballerock og traditions-trutteri med Røde Horn.
Efter alt at dømme får kommunisterne selskab af en gruppe højreorienterede provokatører fra Konservativ Ungdom, der har indkaldt til »kapitalistfest« ved indgangen ved Trianglen.
»På kapitalistisk vis medbringer vi champagne og kanapéer, som vi skal nyde blandt alle de røde hippier med deres medbragte dåseøl og økologiske boller. Medbring dit eget tæppe eller Chesterfieldmøbel til at sidde i/på«, skriver de friske konservative i deres indkaldelse.
Antifascister mod racisme
Godt gemt af vejen og med ryggen til den øvrige Fælledpark trommer den radikale venstrefløj for 15. år i træk til »Antifascistisk 1. maj.«
Arrangementet startede som en reaktion på LO og Sossernes øl-, pølse- og popcornsarrangementer, og det er stadig i denne ånd arrangørerne præsenterer deres 1. maj:
»Arrangementet har efterhånden udviklet sig til et dynamisk kulturelt alternativ til fagbevægelsens traditionelle øl, taler og hornmusik og de andre mere eller mindre pølse orienterede arrangementer«, hedder det således i en pressemeddelelse.
Mens det til de øvrige 1. maj-arrangementer er landets mange tusinde strejkende, fraværet af en EU-afstemning og paroler som »Velfærd, arbejde og uddannelse til alle!«, der står i centrum – og masser af taler fra både fagforenings- og partirepræsentanter – så er antifascisterne konsekvente i deres budskab: »Bekæmp racismen her og nu!«. Og ifølge programmet slipper man helt for bevingede ord fra scenen, der indtages af DJ RasMoney samt Lucy Love, Le Petit
Mort, Hanniballademager og Gade X.
Læs pressemeddelelse fra Antifascistisk 1. maj
Med Ensomhedslisten til Socialistisk 1. maj
Inden begivenhederne i Fælledparken er der som altid et hav af hygge-, fælles- og morgenmøder i forskellige bydele og partiafdelinger, og langt de fleste ender med at gå samlet til en af dagens demonstrationer.
I København er der – så vidt Modkraft.dk er orienteret – kun to at vælge mellem i år. Dels er der den traditionelle Socialistisk 1. maj, som finder sted på Blågårds Plads på Nørrebro. Arrangementet har været igennem et par års turbulente magtkampe med udgangspunkt i stride uenigheder om, hvorvidt »Venskabsforeningen Danmark – Den Demokratiske Folkerepublik Korea« nu også var en ven af venstrefløjen. Nej, sagde Enhedslisten og ungdomsorganisationen Socialistisk UngdomsFront – og så meldte en række andre organisationer sig ud af arrangementet i solidaritet med vennerne af Nordkoreas »Kære Leder« Kim Jong-il.
I år har Enhedslisten og SUF så taget konsekvensen og står for arrangementet alene. Det sker under parolen »Helt til venstre – Højt til loftet«. Og selvom debatten langt fra er ligeså glødende, som de foregående år, har beslutningen om at gå solo alligevel udløst en vis diskussion på bl.a. Modkraft.dk’s debatforum. Her konstaterer en af kritikerne af Enhedslistens beslutning bl.a., at »Det hjælper ikke med højt til loftet, hvis man går i for små sko...«
De øvrige paroler til Socialistisk 1. maj står helt i strejkens tegn, mens talerne bl.a. tæller Erik Clausen, en repræsentant fra foreningen Sorte Får – der er stiftet af Asmaa Abdol-Hamid – samt »Rebecca og Daniel fra fristedskampen«.
Traditionen tro går demonstrationen fra Blågårds Plads til Enhedslistens telt i Fælledparken.
Se program for Socialistisk 1. maj
Se artikel på Modkraft.dk: »1. maj i København: Enhedslisten går solo«
Se debat på Modkraft: »Historien om Socialistisk 1. Maj – et enhedsarrangement, der forsvandt«
Se debat på Modkraft: »1. maj i København: Enhedslisten går solo«
Venstreradikale spørger ikke om lov
Dagens anden demonstration i København har sit udspring i det venstreradikale miljø, og går fra Nytorv i Indre By. Arrangører er det anonyme »1. maj 2008 initiativet« og der er ingen egentlig hovedparole.
Til gengæld er der ingen tvivl om demonstrationens radikalitet i forhold til dagens øvrige arrangementer. »Vi spørger ikke om lov eller kræver – vi tager, vi besætter, vi kæmper«, lyder det bl.a. i indkaldelsen til det, der i princippet kan betragtes som en slags udvidet torsdagsdemonstration – ikke bare med et krav om et ungdomshus, men »fordi vi vil så fucking meget mere end en by af forbrugerfrihed og parcelhuskvarterer på højkant«.
De venstreradikale demonstrationsarrangører kan dog langt mere end hårdtslående one-liners. Flere grupper af aktivister omkring initiativet har skrevet hele otte længere tekster om kapitalisme og antikapitalisme årgang 2008 som inspiration, provokation og optakt til kampdagen.
Læs de fire første artikler på Kontradoxa
Læs de næste fire artikler på Kontradoxa
Se programmet for 1. maj 2008 i Modkraft.dk’s kalender
Besøg 1. maj 2008 initiativets hjemmeside
Røde faner landet rundt
Og så er det selvfølgelig værd at slå fast, at selvom Fælledparken i København er en slags nationalt synonym for 1. maj, så markeres kampdagen selvfølgelig ikke bare i Hovedstaden, men til både store og små arrangementer overalt i landet.
Fra Høje-Taastrup til Viborg mødes socialister fra hele paletten af venstrefløj til morgenmøder, demonstrationer og koncerter.
Langt de fleste steder er der tale om fælles arrangementer, hvor »de røde oppositionspartier« samt forskellige kommunistpartier uden for Borgen markerer 1. maj – mange steder desuden sammen med repræsentanter for fagbevægelsen.
Således er den Fælles 1. maj i Taastrup arrangeret af 3F, PMF, S, SF, FSB og Enhedslisten, mens demonstrationen i Århus – arrangeret af LO og FTF – har talere fra både SF, Enhedslisten, Kommunistisk Parti og KPiD.
På Bornholm rykker de røde til Rønne til et større arrangement på St. Torv, hvorfra LO Fagbevægelsen og de politiske partier på venstrefløjen samt deres ungdomsorganisationer går i optog til Galløkken, hvor der er sange, taler, mad og underholdning.
Se Modkraft.dk’s samling af 1. maj-arrangementer (med forbehold for fejl og mangler...)
Party for de progressive
Har man ikke fået nok i løbet af dagen, er der flere steder at brænde de sidste penge og energi af til fester og koncerter om aftenen.
I København spiller det gamle revolutionære 60’er-band Røde Mor i næsten original besætning i Amager Bio med opvarmning af Riffelsyndikatet – der i øvrigt også spiller til Rød 1. Maj i Fælledparken tidligere på dagen.
I Næstved er det SFU og DSU, der står for festlighederne med en gratis koncert i Studenternes Hus, hvor bandene Syreregn, Kold Konsekvens og Zyrano står for det dansable. Derudover vil der vil der være forskellige sociale aktiviteter og »en masse korte politiske taler«.
Er man mere til det latinamerikanske, skal man lægge vejen forbi Kolding, hvor 50-året for revolutionen på Cuba markeres af Dansk-Cubansk Forening med en større fest.
Cubas ambassadør kommer forbi og holder tale; der er Chili con carne, rom og cigarer, og så kan man ellers få en sving-om til »cubanske rytmer fra CD«.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96