Strejken blandt de offentlige ansatte er mandag den 28. april gået ind i sit 12. døgn – og samtidigt er konflikten blevet udvidet med 11.000 flere FOA-medlemmer. Knap halvdelen af dem er dagplejere, mens resten er Sosu-arbejdere i ældreplejen og på sygehusene.

Arbejdsnedlæggelsen blandt de 5.000 dagplejere kommer til at ramme omkring 20.000 børn, hvis forældre nu må finde andre pasningsmuligheder eller selv blive hjemme fra arbejde. I forvejen er pædagogmedhjælpere fra FOA i strejke i flere kommuner.
Sygemeldinger på plejehjem
På mange plejehjem begynder strejken desuden at trække sygemeldinger med sig.
Læs mere på hjemmesiderne www.foa.dk, www.123hjemmeside.dk/besparelserkbh og www.lfs.dk
– Nødberedskabet er meget hårdt spændt for, og mange føler, at de ikke kan mere. De forsøger at beskytte sig selv, og en af måderne er at melde sig syg, siger Erik Lehm, der er formand for Lederforum, der tæller landets plejehjemsledere til Ritzau.
Jordemødre genforhandler nødberedskab
De mange sygemeldinger er blandt andet et problem i Nordsjælland, fortæller formanden for FOA Nordsjælland Frank Hansen. Indtil videre opretholder FOA nødberedskabet ved at erstatte de sygemeldte med medlemmer, som hidtil har strejket.
Også blandt jordemødrene begynder konsekvenserne af strejken at kunne mærkes. Formanden for Jordemoderforeningen, Lilian Bondo, har offentligt udtalt, at man overvejer at stoppe aktionen for jordemødrenes vedkommende, men det er først i forhandlinger de næste to dage, at de faglige repræsentanter for jordemødrene bestemmer, hvordan et nødberedskab for området skal se ud.
Kampgejst og støtte
Kampgejsten blandt de strejkende ser til gengæld ikke ud til at være faldende. Ud over flere store fællesdemonstrationer blandt de strejkende og mindre daglige gadeaktioner, hvor bilister opfordres til at støtte de strejkende med dyt, har også forældre og studerende støttet op bag strejken.
Torsdag den 24. april mødte forældregrupper og deres børn op på Frederiksberg rådhus i solidaritet med de strejkende og samme dag samlede studerende på Roskilde Universitetscenter penge ind på universitetet og uddelte materialer til fordel for de strejkende.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96