En politiaktion på Christiania førte onsdag den 2. april til en dramatisk episode på Christiania. Da tre civilklædte betjente på et tidspunkt i løbet af eftermiddagen er i færd med at anholde nogle mistænkte, opstår der tumult, fortæller kilder på fristaden til Modkraft.dk.

Bl.a. blev en tilfældig, forbipasserende hund skudt af en af betjentene, der er i civil, ifølge vidner udklædt som rygsækturister. Ifølge Modkrafts oplysninger sker der det, at hunden begynder at danse omkring betjentene, der er i færd med at anholde en mand.
Hundens adfærd får en af betjentene til at råbe, at han vil skyde hunden, hvis ikke den bliver fjernet. Umiddelbart efter vælger betjenten at skyde hunden med to skud, få sekunder efter at have beordret den fjernet.
Da de omkringstående herefter siger til polimanden, at han da ikke bare kan skyde hunden, svarer denne, at det kan han, hvorefter han skyder den igen.
Politi slog anholdt i hovedet
Episoden får folk til at stimle sammen, og folk begynder at kaste sten efter politifolkene, der flygter fra stedet. Kort efter lykkes det nogle af de sammenstimlede at få fat i betjentenes civile politibil, der sættes i brand og skubbes i volden.
Ifølge Modkrafts oplysninger blev en af de anholdte også udsat for vold fra politiets side. Da nogle betjente på et tidspunkt er i færd med at føre manden væk, manden har hænderne låst på ryggen i strips, slår de ham angiveligt fem til 10 gange i hovedet med knytnævner, måske også en knippel.
Ifølge kilderne trækker politiet sig helt væk fra fristaden ovenpå episoden, hvor der her først på aftenen hersker en anspændt stemning. Beboere, som Modkraft har talt med, beretter alle, at man er dybt rystet over begivenhedsforløbet.

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96