Annonce

17. april 2007 - 17:00

Bulldozer-aktion mod EU

Torsdag den 19. april kl. 11.00 ruller en bulldozer op foran den tyske ambassade, ikke for at lægge ambassaden i ruiner, men for at symbolisere at EU er i gang med at ’bullooze’ en række fattige lande i bl.a. Afrika.

Af Ole Wugge Christiansen/Monsun

Bag aktionen står en kampagne, der hedder EPA-07, og som tæller organisationerne Ibis, Mellemfolkeligt Samvirke, Attac-Danmark og Sydafrika Kontakt.

JPEG - 31.5 kb
EU bulldozer en række fattige lande i de såkaldte EPA-forhandlinger, mener Ibis, Mellemfolkeligt Samvirke, Sydafrika Kontakt og Attac-Danmark.

Besøget ved den tyske ambassade skyldes, at EU er under tysk formandsskab. Efter besøget her vil bulldozeren rulle videre til Christiansborg, hvor den fra kl. 12.00 skal lægge pres på Folketingets udenrigspolitiske udvalg.

Krav om liberalisering

Organisationerne i EPA-07 protesterer imod, at EU forsøger at ’bulldoze’ en række fattige lande i forbindelse med indgåelsen af en række økonomiske partnerskabsaftaler, der skal være aftalt inden udgangen af året.

De økonomiske partnerskabsaftaler, EPA («Economic Partnership Agreements«) dækker over nye frihandelsaftaler mellem EU og 75 u-lande i Afrika, Vestindien og Stillehavet, de såkaldte AVS-lande. Over halvdelen af landene betegnes af FN som »mindst udviklede lande«, LDC.

EU stiller i EPA-forhandlingerne vidtgående krav om liberalisering, som organisationerne mener vil underminere og modarbejde udvikling og fattigdomsbekæmpelse i landene. AVS landene har lige nu en særlig markedsadgang til EU, som EU kun vil opretholde, hvis de europæiske lande opnår en tilsvarende adgang i de fattige lande.

Fri handel er ikke lige handel

Organisationerne bag bulldozer-aktionen skriver i en pressemeddelelse, at sådan en markedsåbning risikerer at få katastrofale konsekvenser for den fremtidige udvikling i verdens fattigste regioner:

»Afrikanske bønder og virksomheder skal i fremtiden konkurrere på egne markeder med billige og stærkt subsiddierede varer fra EU«, skriver organisationerne.

– Fri handel er ikke lige handel. Når de fattigste lande skal åbne deres markeder, bliver de fortsat tabere i den globale økonomi, siger Signe Borker Bjerre, der er formand for Sydafrika Kontakt, i pressemeddelelsen.

– Vi mener dybest set, at EU buldozer de afrikanske lande, når man fratager dem retten til at beskytte lokale og skrøbelige markeder. Det vil vi forsøge, at illustrere med denne sejrsmarch for EU, siger John Nordbo, formand for Ibis.

– Der er en skarp kontrast mellem den danske regerings retorik om Afrikas problemer i verdenshandlen, og de EPA-aftaler, som regeringen støtter, siger Kenneth Haar, talsmand for Attac-Danmark.

Læs pressemeddelelse om aktionen torsdag den 19. april

Besøg den internationale kampagnehjemmeside www.epa2007.org.

Besøg også www.myspace.com/EPA2007

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce