Mandag havde lærerne på Jellebakkeskolen, Samsøgades Skole og Højvangskolen fagligt møde, hvor de med stor enighed besluttede at nedlægge undervisningen fra tirsdag morgen.
De tre skoler fik tirsdag tilslutning fra yderligere tre skoler, nemlig Risskov Skole, Nordgårdskolen og Lisbjerg Skole.
Ifølge en talsperson for de strejkende lærere i Århus, forventes de at få stor tilslutning fra størstedelen af kommunens øvrige skoler:
- Umiddelbart vil jeg tro, at to tredjedele af skolerne strejker onsdag og forhåbentlig dem alle. Det stemningsbillede vi fik fra skolerne i går var, at der var stor opbakning, siger han til Ritzau.
Utilfredshed over forringede vilkår for børn
Baggrunden for lærernes arbejdsnedlæggelse er det budgetforliget, som sparer 410 mio. kr. i en periode, hvor staten har et overskud på 80 mia. kr.
At børnene får ringere vilkår i daginstitutioner og fritidsinstitution får ifølge lærerne en indirekte virkning på folkeskolen:
- Det er de børn, vi skal undervise i folkeskolerne, siger Tine Andersen, lærer på Jellebakkeskolen til Århus Stiftstidende.
Men dertil kommer også, at skolerne gennem de seneste tre år har oplevet en række markante nedskæringer, samtidig med at lærerne pålægges flere arbejdsopgaver:
- Det vælter ned med nye arbejdsopgaver med krav om dokumentation, evalueringer og selvkontrol over, hvor meget af tiden vi skal bruge på undervisningen, hvilket der bruges uforholdsmæssigt meget tid til. Tid, som vi hellere vil bruge sammen med børnene, forklarer Tine Andersen.
Hun suppleres af Gorden Ørskov Madsen, formand for Lærerforeningen i Århus:
- Det hænger også sammen med, at Skolemediecenteret skal nedlægges, og skolerne får ekstra opgaver og udgifter på grund af lukningen. Så bliver arbejdspressen endnu større, siger han til Århus Stiftstidende.
Elever blokerer undervisningen
Lærerne er dog ikke de eneste, der er vrede ude på skolerne. Også blandt eleverne er der røre.
På N. J. Fjordsgade Skole har eleverne således lavet en blokade for undervisningen i protest mod nedskæringerne.
De halvhundrede elever, som gennemfører blokaden vil dog ifølge viceskoleinspektør Flemming Hagelquist ikke blive mødt med fysisk magt:
- Vi har sagt, at det er ulovligt. Men vi vil ikke begynde at bruge fysisk magt for at bryde blokaden. Det ligger uden for vores regi. Så vi tager situationen derfra, siger han til Ritzau.
En af aktivisterne, Emil Zink fra 8. Klasse, forklarer, at eleverne måske vil fortsætte aktionen onsdag, men vil afvente reaktioner fra et byrådsmøde onsdag den 27. september.
Pædagoger og forældreblokader supplerer hinanden
Mens lærerne først alvor ventes at strejke fra onsdag, så har situationen været en noget anden på børneinstitutionerne, hvor pædagogstrejke har varet omkring en uges tid og indbefattet samtlige 500 institutioner i Århus Kommune.
På ca. 300 institutioner har strejken dog indtil nu ikke være effektueret, fordi der været omfattende forældreblokader.
Mandag faldt antallet af blokader dog fra 228 til 97, så der efterhånden er tale om strejke de fleste steder.
Rådmand anmeldte forældreblokader
Blokaderne fik fredag en noget uventet reaktion, da rådmand Louise Gade fra Venste valgte at indgive en politianmeldelse mod de aktionerende forældre.
Århus Politi gjorde det dog på et møde mandag med Århus Kommune klart, at politiet ikke generelt rykker ud til blokaderne. I så fald skal der foreligge en konkret anmeldelse af en konkret institution, hvor personalet fysisk bliver afskåret fra at komme ind.
Anmeldelsen har da heller ikke fået forældrene til at ryste på hånden:
- De fleste syntes bare, at det var udtryk for afmagt, når Louise Gade ville pudse politiet på en mor, som står foran en institution med et barn på armen. Det var ikke noget, som nogen tog rigtigt alvorligt. Men nu viser det sig jo også, at politiet er tilbageholdende, og at Louise Gade er på tilbagetog, når det gælder brugen af magt, siger Thomas Gade, talsmand for Aktive Forældre.
Efterfølgende har Louis Gade meldt ud, at hensigten aldrig har været at politiet fysisk skulle rykke ud til institutionerne.
Børn og unge-forvaltningen i Århus Kommune sendte dog mandag et brev ud til samtlige institutionsledere, hvor de igen bliver bedt om at fortælle forældre og medarbejdere om det ulovlige ved blokader.
Fortsætter blokaderne herefter, så skal lederne indberette det til forvaltningen, som herefter vil foretage politianmeldelse af de konkrete blokader.
Opbakning fra de pædagogstuderende
Det hindrer dog hverken blokaderne eller strejken i at fortsætte, og pædagogerne mødes hver dag i Rådhusparken, hvor de med forskellige aktioner og markeringer viser deres utilfredshed med nedskæringerne.
Herudover har de pædagogstuderende på både Peter Sabroe Seminariet og Jysk Pædagogseminarium nedlagt undervisningen gennem den sidste uges tid i solidaritet mod pædagogerne.
Stine Skogberg fra Pædagogstuderendes Landssammenslutning (PLS) forklarer om baggrunden:
- Det er vores fremtid, som er på spil. Vi mærker dagligt konsekvenserne af forringelser, som ramler ned over os med forringet undervisning og færre timer. Når vi endvidere kan se muligheden for jobs blive kraftigt forringet som følge af kommunale nedskæringer, så er det klart vi må reagere, forklarer hun til Modkraft.dk.
De pædagogstuderende tager på fællesmøder hver dag aktiv stilling til, om nedlæggelsen af undervisningen skal fortsætte:
- Man kan virkelig mærke, at folk er optaget af det her spørgsmål, og det er tydelig at mærke et stort personligt engagement hos de studerende, så vi har tænkt os at fortsætte protesterne og støtte aktivt op om pædagogerne, slutter hun.
Ældrecenter med nødbemanding
Endnu en faglig gruppe har udover pædagoger, lærer og socialrådgiver meldt sig på banen.
For også på ældreområdet er der vedtaget omfattende besparelser, og som en konsekvens heraf var 200 pensionister til demonstration på Rådhuspladsen i sidste uge.
Deres aktion blev tirsdag fulgt op af strejke fra social- og sundhedsassistenterne på lokalcenter Holme og Skåde, mens lokalcentret Vejlby havde fagligt møde om konsekvenserne af kommunens besparelser.
På lokalcenter Holme og Skåde blev de ældre derfor passet med nødbemanding.
Formand for FOA-Århus, Kirsten Norman, forklarer om stemningen blandt de ansatte:
- Jeg har indtrykket af, at folk på ældreområdet generelt er godt trætte af nedskæringerne, siger hun til JP-Århus og tilføjer, at arbejdsnedlæggelser har det med at smitte fra arbejdsplads til arbejdsplads.
Denne påstand synes i øjeblikket ikke at være helt usand, hvis man kigger på de offentlige ansatte i Århus Kommune.
Fra dag til dag tilslutter flere og flere faggrupper sig til protesterne, og de forventes at kulminere op til den store landsdækkende velfærdsdemonstration 3.oktober.
Af Michael Hunnicke Jensen
LO-Århus har sammen med FTF og Den Kommunale Fællesrepræsentation i Århus indledt en underskriftsindsamling med kravet: »Brug af statens overskud på 80 milliarder til velfærd i kommunerne«.
Indsamlingen løber frem til 3. oktober. Man kan skrive under på hjemmesiden for LO Århus
Se flere billeder fra BUPL-Århus om aktionen med et flydebanner i Århus Å
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96