Annonce

18. september 2006 - 17:48

Børneinstitutioner blokeres i Silkeborg

Forældres fysiske blokader af mere end 40 børneinstitutioneri Silkeborg forhindrer pædagogerne i at komme på arbejde.

Forældrene protesterer over de massive nedskæringsplaner, der nogle steder betyder besparelser på hele 15 procent. I Balle Skov- og Naturbørnehave betyder det, at tre stillinger skæres væk, og nogle steder vil der kun være en enkelt pædagog på arbejde efter kl. 15.00.

Også i Gjern Kommune bliver flere institutioner blokeret af forældre.

Landsdækkende aktioner for velfærd

Forældreblokaderne følger efter strejkerne i Århus, hvor pædagogerne på fritidshjemmene onsdag nedlagde arbejdet. Deres strejke fortsætter, og de opfordrer både børnehave- og vuggestuepædagogerne til at tilsutte sig arbejdsnedlæggelsen.

Sidste uge demonstrerede omkring 15.000 mennesker i Århus med besparelserne som følge af kommunesammenlægningen.

De omfattende protester forventes at give næring til den velfærdskampagne, der skydes af i forbindelse med Folketingets åbning den 3. oktober.

Onsdag den 20. september vil fagforbundet 3F gennemføre en landsdækkende aktionsdag mod nedskæringerne ved at gå på gaden og stå i spidsen for en række aktiviteter og protester.

Af Martin Lindblom/Monsun

Læs mere på DR’s Regioner

Se kampagnesiden Velfærdtilalle.dk

Læs mere om 3F’s kampagnedag

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce