Annonce

31. januar 2006 - 12:29

Danske racister vil brænde Koranen

Der er hektisk aktivitet på den yderste danske højrefløj i forbindelse med konflikten om Jyllands-Postens omstridte Muhammed-tegninger.

Efter palæstinensiske aktivisters afbrænding af Dannebrog i Gaza, er lysten blandt de danske højreekstremister til at markere sig nærmest eksploderet. I det ene debatindlæg efter det andet på den racistiske organisation Dansk Fronts hjemmeside efterlyser brugerne demonstrationer vendt mod »muslimerne« og »de fremmede«

Forvirring og uenighed

Men der hersker samtidig vild forvirring om initiativerne, og uenighed om hvilken stil, der skal lægges.

Mens en del af de »menige« medlemmer snakker om at brænde Koranen og det palæstinensiske flag, eller male bannere, hvor en viking halshugger Muhammed, maner ledende medlemmer til besindelse og opfordrer til »dansk værdighed«.

Og da ledelsen i Dansk Front tøver med at tage initiativet, er de uregerlige højreekstremister selv gået i gang. En række forskellige sms-kæder indkalder til fire-fem forskellige demonstrationer i flere forskellige byer.

Advarsler mod reaktioner

Opfordringerne bringes på såvel Dansk Fronts hjemmeside som hos de danske nazister i DNSB, men begge organisationer understreger, at de intet har med initiativerne at gøre.

Ledelsen i Dansk Front har til gengæld offentliggjort en større manual til aktivister, der eventuelt for stablet en demonstration på benene. Og der advares mod de reaktioner en sådan demonstration vil kunne medføre:

»Man må forvente, at en sådan demonstration vil tiltrække både ydre og indre fjender af Danmark, parate til udåd«, skriver den anonyme ledelse.

Om de pågældende demonstrationer bliver til noget, er endnu uvist, ligesom det ikke er klart om det bliver onsdag, lørdag eller søndag, på Rådhuspladsen eller Christiansborgs Slotsplads – eller Odense, Århus eller København.

af Martin Lindblom/Monsun

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce