Annonce

6. juli 2005 - 14:16

Dag 1 med Bush-besøg

Sendefladen på DR og TV2 var ryddet tirsdag aften. Til fordel for en landing i Kastrup Lufthavn, et hurtigt håndtryk og en helikoptertur til Nordsjælland.

Paneler med deltagelse af en af Bush’s gamle venner, en ekspert i førstedamer, en flyveleder og anden nødvendig ekspertise kommenterede flittigt begivenhederne.

Før og imens det foregik på skærmen, var der mennesker, der vovede sig ud i gader og parker i stedet. For at sætte en anden dagsorden end den medie-benovede.

Roskilde-regnen kom

Klokken 17.00 var der reel Roskilde–stemning i Fælledparken i København. Picnic-tæpper, madkurve, børn og øller prægede billedet.

En scene var sat op, og ved siden af den en rygende udgave af Frihedsgudinden, der normalt hænger ud i New Yorks havn. Her var gudinden, det mest ærkeamerikanske symbol, udstyret med et skilt med »Freedom to Pollute«, frihed til at forurene.

Over scenen hang et banner med teksten »Make Poverty History«, som er navnet og målsætingen for kampagnen, der mest er kendetegnet af Live8-koncerterne.

Og denne tirsdag aften var det Danmarks tur til at hoppe med på Live8-vognen.

Make Poverty History tiltrak masser af mennesker – og massive mængder af regn i Fælledparken. Men stemningen var i top. Foto: Mark Knudsen/MonsunDer var linet op med Carpark North, Bikstok Røgsystem, Mikael Simpson og Rasmus Nøhr. Et set up, der tydeligvis fik godt fat i den yngre fanskare.

Bag den danske del af kampagnen står UNDP (FNs Udviklingsprogram) og udviklingsorganisationen IBIS.

Men det er en gruppe unge, der satte sig for at lave den danske komcert. Bakket op af fagforeningerne 3F, HK og LO. En af initiativtagerne er Rasmus Meyer. Han forklarede formålet således:

»Vores ønske er at lave et arrangement, der både taler til hjerte og hjerne. Vi ønsker at kombinere begavede og spændende talere og indslag med fede musikalske indslag. Alt sammen for at skabe opmærksomhed om uskyldige menneskers død og elendighed.

Sammen må vi sende et signal til verdens ledere om, at vi ikke vil finde os i, at mennesker skal dø af sygdomme, vi har råd til at behandle, og sult som vi har råd til at fjerne.«

Og det var de helt med på nede på græsset foran scenen. Der blev råbt og jublet behørigt, som da Bikstok Røgsystem fra scenen stille erklærede, at »Nej, Bikstok kan heller ikke li’ Bush!«

Det var under Bikstok Røsgsystems set, stemningen fra adskillige Roskilde festivaller for alvor ramte Fælledparken. Regnen piskede ned.

Nogle gav op og gik hjem. Andre pakkede sig under paraplyer, sorte plasticsække og hvad man ellers kunne finde. Og nogle tog det hele til sig, smed skoene og dansede i mudderet med salige smil.

Stemningen holdt. Der blev smilet og skålet. Og det politiske budskab sneg sig også ind.

Død og afbrændte flag

Anderledes hårdkogt var stemningen på Christianhavns Torv ved seks-tiden. Èn farve prægede scenariet: Sort. Betjente i sort/blå, demonstranter i sort/sort.

»Død over imperialismen og Bush«-demonstration. Foto. Mark Knudsen/MonsunBåde demonstrationsindkaldelsen og bannerne talte deres tydelige sprog. »Død over imperialismen« stod der, og ifølge arrangørernes pressemeddelelse var det det krav, der skulle stilles, når nu Bush besøger Danmark.

For mens der tales om globalisering, mener arrangørerne ifølge deres pressemeddelelse ikke, at meget har ændret sig, fra da det blev kaldt imperialisme. De skriver.

»USA er, ligesom Danmark, en imperialistisk stat. Vi vil ikke bruge det udvandende og afpolitiserende begreb globalisering, til at beskrive de kampe og magtforhold der eksisterer i verden. For os handler det om imperialisme; den udbytning og undertrykkelse de rige lande udøver mod de fattige lande. For os handler det om anti-imperialistisk kamp.«

Derfor blev både et dansk og amerikansk flag afbrændt. En svær opgave i den silende regn. Og heller ikke gåturen i demonstration var en let opgave, fordi politiet var massivt tilstede og blokerede ruten.

Demonstrationen endte efter flere timer gennem Københavns gader, og en tur forbi den amerikanske ambassade, på Skt. Hans Torv på Nørrebro, hvor en Bush-dukke blev brændt af.

Bush-besøg dag 2

George W. Bush flyver i dag videre til G8-mødet i Skotland, hvor demonstranter ligesom i Danmark, ikke kommer i nærheden af verdenslederne for de rigeste lande.

Men der ventes alligevel mellem 10.000 og 20.000 demonstranter foran den amerikanske ambassade kl. 14.00.

Og i Skotland, hvor G8-mødet finder sted, taler politi og arrangører op mod en halv million demonstranter.

Af Linda Hansen/Monsun. Fotos: Mark Knudsen/Monsun

På Tidsskriftscentret.dk finder du alle links’ne til G8-mødet i Skotland

Tjek Modkrafts guide til arrangementer ifbm. Bush-besøget

Eller få den korte version i Modkrafts kalender

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce