Annonce

23. marts 2005 - 18:14

Aktion mod Apartheidmur

Riv Muren Ned-aktivisterne demonstrede onsdag flere steder i København, blandt andet fra toppen af Rundetår, på Rådhuspladsen, ved Hovedbiblioteket og Nørreport Station. Initiativets mål er indførsel af sanktioner mod Israel, fordi Israel konsekvent ignorerer en dom fra den Internationale Domstol i Haag, der kendte opførelsen af Muren ulovlig.

Forstærket pres fra Europa

Riv Muren Ned stiller krav om sanktioner mod Israel. Et krav, der rejses i forhold til europæiske lande og EU. Sikkerhedshegn, kalder den israelske regering det. Apartheid-mur siger palæstinenserne. Foto: Palæstina Fredsvagter

At kravet henvendes til europæiske lande, skyldes ikke mindst, at USA ifølge Riv Muren Ned »blåstempler« Israels politik. De skriver blandt andet:

»Israel havde allerede før dommen (ved den Internationale Domstol. Red.) tilkendegivet, at man ville sidde dommen overhørig. Dette er juridisk muligt, fordi dommen ikke er bindende. Men at det politisk er muligt, skyldes kun, at Israel har sikkerhed for at USA vil nedlægge veto mod, at dommen opfølges politisk i FNs Sikkerhedsråd.«

Israel og Sydafrika

Riv Muren Ned-banner på HT-terminalen på Københavns Rådhusplads. Foto: Jonas Pryner/MonsunDer er tre konkrete krav fra Riv Muren Ned, som lyder.

– Danmark skal kræve sanktioner mod Israel i FNs Sikkerhedsråd.

– Danmark skal også arbejde for det i EU. Et første skridt er at ophæve associeringsaftalen med Israel.

– Danmark skal selv gå i spidsen med sanktioner – som det skete med Sydafrika.

Kravene motiveres således:

»Hvis ingen bryder passiviteten, vil Sharon blot fortsætte. Resultatet bliver ikke fred. For man får ikke fred ved at spærre et folk inde bag en mur. Det vil i stedet betyde fortsat krig, terror og undertrykkelse. Sker det, vil muren stå som en skamstøtte over dansk og europæisk passivitet. Det må ikke ske.«

Af Linda Hansen/Monsun.dk. Fotos: Palæstina Fredsvagter, Jonas Pryner og Mark Knudsen/Monsun

Læs mere på Internationalt Forums hjemmeside

Læs tidligere pressemeddelelse fra Riv Muren Ned på Modkraft.dk

Modkraft.dks tema om Palæstina

Alle artikler om Mellemøsten på Modkraft.dk

Læs »De fem knudepunkter« om de største uenigheder mellem palæstinenserne og Israel

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce