Annonce

4. februar 2005 - 10:06

IRA beskyldes for rekord-røveri

I december sidste år gennemførtes det største bankkup i Storbritanniens historie. I politiets nyligt offentliggjorte rapport beskyldes den irske befrielseshær IRA for at stå bag kuppet. IRAs undergrundsledelse afviser anklagerne og stopper i protest mod politiets og politikernes hetz foreløbigt organisationens deltagelse i fredsprocessen.

Omkring 233 millioner kroner i kontanter blev udbyttet, da en gruppe bankrøvere den 20. december sidste år gennemførte det hidtil største bankkup i Storbritanniens historie.

En nyligt offentliggjort politirapport beskylder den irske undergrundshær IRA for at stå bag kuppet. Alt tyder på, at såvel den engelske som den nordirske regering har tilsluttet sig politiundersøgelsens konklusioner.

IRA afviser anklagerne og har svaret med en midlertidig standsning af den igangværende afvæbningsproces. I en pressemeddelelse fra onsdag den 2. februar erklærede IRA, at de er parat til at genoptage deres deltagelse i fredsprocessen, men ikke under de aktuelle betingelser.

IRA er en »hindring«

Den nye krise i forhandlingerne opstod, da den engelske regeringsleder Tony Blair, i forbindelse med beskyldningerne om IRAs meddelagtighed i bankkuppet, tirsdag udtalte til medierne, at IRA er en »forhindring for en varig fredsaftale i Nordirland«.

De langvarige forhandlinger om fred i det britisk besatte Nordirland blev sidste gang standset i december 2004. Den gang var anledningen, at den irske højreradikale, protestantiske partileder Ian Paisley havde krævet, at afvæbningsproceduren skulle fotograferes, og billederne derefter offentliggøres i medierne. IRA og dens politiske fløj Sinn Fein kommenterede dette obskure forslag som en komplet uacceptabel ydmygelse.

Ifølge den engelske regerings planer skal Nordirlands egne politiske institutioner først genindsættes, når samtlige paramilitære og kriminelle aktiviteter er indstillet. Nordirlands begrænsede autonomi-status blev udsat for to år siden.

Mindre udbrydergrupper fra IRA som »Real IRA« og »Continuity IRA« nægter kategorisk fredforhandlingernes legitimitet, og mener, at forudsætningen for en holdbar fred er tilbagetrækning af samtlige britiske soldater fra Irland.

USA har i juli 2004 sat begge de sidstnævnte grupperinger på deres liste over udenlandske terrorgrupper.

Af Alfred Lang/autonom infoservice

Læs mere på Sinn Feins hjemmeside

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce