En del af tirsdagen måtte Venstres valg-hjemmeside lide den tort at være helt nede eller i hvert fald være meget svær at komme i kontakt med. På den længe ventede valg-udskrivningsdag slog hackere nemlig promte til mod regeringspartiets hjemmeside.
Det såkaldte »denial of service«-angreb, der fik siden til at gå i sort, gennemføres ved hjælp af en rækkke computere, der overdænger en udvalgt hjemmeside med så henvendelser, at serveren går ned.
Ifølge Politiken er siden nu opdateret og køreklar (og den er god nok, Modkraft har sneget sig ind og tjekket det).
»Vælt regeringen gennem reklamer«
Valgkampen er imidlertid også igang på mere fredelig vis. En gruppe, der kalder sig Reklamer mod Regeringen har oprettet en hjemmeside, hvor folk har mulighed for at se, høre og endda lave reklamer mod regeringen.
Gruppen udlover på deres hjemmeside fire gange 4.000 kroner til de bedste reklamer mod regeringen fordelt på fire forskellige kategorier: radioreklamer, tv-reklamefilm, animerede reklamefilm og annoncereklamer.
– Vi tror, at det kan lade sig gøre at vælte regeringen gennem reklamer på Internettet, udtaler hjemmesidens talsmand Anders Dybdal i en pressemeddelelse.
– Den borgerlige regering har skabt større arbejdsløshed, dårligere uddannelser, ringere miljø og den har skåret kraftigt i ulandsbistanden. Vi har brug for en ny regering, og vi vil gerne bidrage til deres afgang.
Vinderne vil blive udpeget to dage før valgdagen af en jury bestående af politisk aktive med forstand på reklamer og kommunikation, lover initiativtagerne.
Af Martin Lindblom/Monsun
Læs pressemeddelelse fra reklamermodregeringen.dk
Læs mere på www.reklamermodregeringen.dk
Besøg Modkrafts debatforum: »Folketingsvalg 2005«
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96