– Socialdemokratiet har en mulighed for at skabe politiske ændringer i Baskerlandet. Vi vil en politisk løsning og mener at volden hører fortiden til. Jeg håber på en nyorientering fra regeringen i Madrid, siger Pernando Barrena, tidligere parlamentsmedlem i Navarra for det forbudte baskiske venstrefløjsparti, Batasuna, til Modkraft.
Påtrods af illigaliseringen af hans parti er Pernando Barrena optimist.
Han mener, at den tidligere konservative regering i Madrids »anti-terror«-strategi mod baskerne har været en fiasko, og håber at den nye, socialdemokratiske regering vil ændre denne linie.
»Forbud mod idéer og holdninger«
Der er dog ikke megen grund til optimisme, hvis man kigger på de politiske forhold i Baskerlandet.
Pernando Barrena fortæller om situationen efter at hans parti blev forbudt i 2002, anklaget for at være »terror-støtter«:
– Tusindvis af mennesker har mistet deres stemmeret og vores parti har mistet retten til at repræsentere det baskiske folks legitime krav om selvstændighed og frihed. Denne kriminalisering af vores bevægelse er uden sammenligning i dagens Europa.
Selv mener han, at forbudet mod Batasuna er et angreb på demokratiet og et led i en kampagne mod baskisk løsrivelse fra Spanien og Frankrig.
– Det tidligere spanske regeringsparti, det konservative PP, har igennem flere år sat lighedstegn mellem kravet om løsrivelse og terror. Man har reelt forbudt idéer og holdninger. Denne strategi er en kriminalisering af kravet om selvstændighed. Spørgsmålet er, hvorvidt der overhovede kan eksistere demokrati i dette klima, siger Pernando Barrena til Modkraft.
Revolutionære forfølges
Denne frygt deler Julen Arzuaga, advokat i den baskiske provins Bahatokia og medlem af det baskiske råd for overvågning af menneskerettigheder.
– Myndighederne bruger anti-terrorlove mod dissident-bevægelsen i Baskerlandet. Dette betyder, at menneskerettighederne over en bred kam er under angreb, siger han til Modkraft.
Julen Arzuaga fortæller, at de folkelige bevægelser i Baskerlandet, som bruger deres forsamlings-, ytrings-, og organisationsfrihed, ofte stemples som »terrorstøtter«, hvis de agiterer for selvstændighed.
– Det er pressen, kulturen, menneskeretsarbejdet og de politiske organisationer, som rammes. Mange sigtes og fængsles på baggrund af falske anklager, og brugen af tortur er meget udbredt, siger Julen Arzuaga.
Han påpeger, at en lang række kritiske, baskiske aviser, radiostationer og magasiner er blevet stormet af politiet og senere lukket, mens flere ansatte er blevet retsforfulgt.
Uofficiel undtagelsestilstand
Ledende medlemmer af flere revolutionære organisationer og partier på den baskiske venstrefløj er blevet fængslet, tortureret og retsforfulgt efter anklager om at finansiere eller på anden måde støtte den militante del af den baskiske løsrivelseskamp.
Julen Arzuaga kommer med følgende appel til omverdenen:
– Jeg oplever, at der er erklæret en uofficiel undtagelsestilstand i Baskerlandet. Vores budskab er, at disse forhold kan ramme andre bevægelser i Europa. Og jeg opfordre alle til at holde øje med den politiske situation i Baskerlandet.
Rune Eltard-Sørensen/Monsun
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96