Boykotten i Byggefagenes Hus har stået på i et år, men omfatter kun selve sodavanden Coca-Cola. Mineralvand indkøbes hos Faxe, mens Carlsberg-Tuborgs øl stadig er at finde i husets automater.
Hos Træ-Industri-Bygs afdeling 27 i Valby er man derimod gået mere radikalt til værks. Her er både Coca-Cola og den danske distributør Carlsberg blevet skiftet ud med øl og vand fra Faxe Bryggeri.
Dødspatruljer mod fagforeninger
Den skærpede faglige boykot er indført i forbindelse med en opsigtsvækkende retssag i USA mod Coca-Cola. Koncernen står anklaget for at have hyret columbianske dødspatruljer til at dræbe repræsentanter for tapperiarbejdernes fagforening Sinaltrainal.
I løbet af de seneste seks år er otte tillidsfolk fra Coca-Colas columbianske tapperier blevet myrdet. Flere af mordene fandt sted under overenskomstforhandlinger, og de myrdedes kolleger fik efterfølgende et døgn til at melde sig ud af fagforeningen, mens fagforeningsbygningen blev brændt ned, skriver Byggefagenes Nyhedsbrev.
Men efter lang tids juridisk tovtrækkeri har Sinaltrainal nu fået gennemført en retssag på amerikansk grund med støtte fra blandt andet Teamsters og andre fagforeninger. Når retssagen gennemføres i USA i stedet for Columbia, er det dels fordi ingen regner med det columbianske retssystems uafhængighed, dels fordi de involverede frygter for deres liv.
Af Martin Lindblom/Monsun
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96