Hvorfor valgte kirkeminister Tove Fergo (V) at ansætte en kendt højreekstremist som sin pressechef? Det spørgsmål har ministeren hidtil nægtet at svare på i forbindelse med afsløringerne af hendes spindoktor Henrik Gade Jensens højrerabiate synspunkter.
Tove Fergo har kendt til Gade Jensens holdninger i lang tid – om ikke før, så i hvert fald siden slutningen af oktober, hvor Modkraft afslørede hans placering på den yderste danske højrefløj. Alligevel valgte hun først at reagere, da afsløringerne nåede de etablerede medier, og presset tilsyneladende blev for stort.
Enhedslisten vil derfor have svar på, om Henrik Gade Jensens »velkendte højreekstremistiske og fremmedfjendske synspunkter« har »påvirket Kirkeministeriets kommunikation med omverdenen i den periode, hvor han var ministerens pressemedarbejder«.
Selvom Enhedslisten står fast på, at »selv den mest rabiate højreekstremist har ret til at have et arbejde«, undrer partiet sig over, at ministeren har fundet det »hensigtsmæssigt at lade en kendt højreekstremist stå for formuleringen af ministeriets budskaber til offentligheden«.
Enhedslisten vil ligeledes have svar på, om modsætningen mellem Henrik Gade Jensens synspunkter på den ene side og de traditionelle liberale og folkekirkelige holdninger på den anden, har skabt problemer i det daglige samarbejde.
Endelig ønsker partiet at vide, om ministeren er tilfreds med at, Gade Jensen nu har opsagt sin stilling.
Af Martin Lindblom/Monsun
»Læs Regeringsballade over højreekstremist« på Modkraft.dk
Læs »Kirkeministerens spindoktor er højreekstremist« på Modkraft.dk
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96