Annonce

20. november 2003 - 0:53

Tasmansk træbesættelse

De syv internationale aktivister fra Greenpeace kræver sammen med den australske miljøgruppe The Wilderness Society, at Australiens regering freder området Styx Valley, og giver det status af nationalpark

Bevæbnet med to satellittelefonforbindelser og særligt hårdføre bærbare computere kommunikerer træ-besætterne dagligt med omverdenen. Takket være et massivt pressearbejde, har aktionen fået omtale i medier verden rundt.

Nogle af verdens højeste træer – op til 80 meter høje – befinder sig i Styx Valley, der allerede i 1982 blev erklæret bevaringsværdigt af UNESCO. I 1996 var kun 13 procent af den oprindelige skov tilbage.

Australiens konservative regering mener, dog, at det er tilstrækkeligt, at 40 procent af Tasmaniens skov i forvejen er beskyttet, og har ikke tænkt sig at ændre planerne om at fælde den gamle skov.

Gift og benzinbomber

Det er et af verdens største tømmerfirmaer, Gunns Ltd., der står bag den massive afskovning. Firmaet ejer størstedelen af skovene på Tasmanien, og har reelt monopol på øens tømmerdrift. Gunns blev i 2001 idømt en bøde på 50.000 dollars bl.a. for at forurene en flod, og i august 2002 blev firmaet politianmeldt for illegal skovhugst.

Gunns benytter en stærkt kritiseret fremgangsmåde i forbindelse med afskovningen, kaldet »Clearfelling«. Når det værdifulde tømmer er fældet og fragtet væk, bliver området brandbombet fra luften, så alt tilbageværende vækst udryddes. Derefter etableres plantager, men for at undgå at blandt andet kænguruer skal forgribe sig på de nye skud, oversprøjtes området med giften 1080, der tager livet af en mængde større dyr ud over kænguruerne.

Af Martin Lindblom/Monsun

Følg aktionen dag for dag

UNESCO’s rapporter om den tasmanske urskov

Kampagneside for forbud mod giften 1080

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce