Annonce

14. april 2003 - 16:57

Tusinder løb for det baskiske sprog

Hver andet år arrangerer AEK – en organisation der driver baskiske sprogskoler for voksne – et løb, der passerer igennem hele Baskerlandet. Det hedder Korrika, og løbets syvende udgave løb af stablen i denne måned. Hver eneste kilometer der løbes, udløser et beløb fra sponsorer til AEK som støtte til deres skolevirksomhed.

2003-udgaven strakte sig over 2.150 kilometer fra Mauleon i den franske del af Baskerlandet til den baskiske hovedstad Pamplona, i delstaten Navarra. Dette års slogan var »en nation lægger sin fremtid fast«.

Folkefest forbudt

Tusindvis af baskere deltog i løbet, der som sædvanligt udviklede sig til en folkefest i de byer, løberne kom igennem. Den kæmpefest, der altid er i målbyen efter løbets afslutning, udeblev dog i år, da Pamplonas bystyre, som domineres af det højreorienterede parti UPN, forbød festlighederne i byens gader.

Men de sidste kilometer i Korrika blev alligevel en manifestation fra det baskiske samfunds side. Prominente politikere fra uafhængighedspartierne, fagforeningsledere,

studenterledere og andre kendte baskere, deltog på de sidste kilometer i hovedstadens centrum.

På den allersidste kilometer blev stafetten båret af AEK’s generalsekretær og Martxelo Otamendi, den tidligere redaktør af den nu forbudte avis Egunkaria.

I forbindelse med selve løbet arrangere AEK også en »KulturKorrika«, der profilerer baskiske kunstnere i de byer, som besøges af Korrika.

Læs mere:

www.korrika.org (baskisk og engelsk)

www.aeknet.net (spanks/baskisk/fransk)

www.gara.net (baskisk og spansk)

Af Bjørn Jensen/Monsun

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce