Dansk Folkeparti kaprede endnu engang mediedagsordenen, men fik Internettet på nakken.
Drejebogen blev som sædvanligt fulgt til punkt og prikke, da Dansk Folkeparti den 28. maj indrykkede helsidesannoncer i Jyllandsposten og Ekstra Bladet.
Under overskriften »Én på listen er til fare for Danmarks sikkerhed - nu bliver han dansker«, bragte annoncen navnene på 685 nye statsborgere. Et af navnene på listen skulle angiveligt være i PET's søgelys.
Som forventet vakte annoncen ligeledes øjeblikkelig vrede over Dansk Folkepartis mistænkeliggørelse af knap 700 nye danskere - herunder et to-årigt barn.
De eneste afvigelser fra det sædvanlige forløb var, at dagbladene Politiken, Information og Berlingske havde valgt at takke nej til at bringe annoncen, samt at partiformand Thulesen-Dahl efterfølgende beklagede annoncens brug af ordet »han«.
Furoren kunne sådan set have stoppet der, hvis ikke det var for Internettet.
Danmarks Socialdemokratiske Ungdom lancerede hurtigt en ny version af DF's annonce, med adresse til Dansk Folkepartis generalieblad på beskæftigelsesområdet:

Også Liberal Alliances Ungdom var hurtigt ved tasterne:

Anonyme afsendere valgte at adressere den standende debat om offfentlighedsloven, ved at bringe navnene på de 132 politikere, der er på mørklægningsholdet.

Læs artiklen »Flere modangreb efter omstridt DF-annonce« på eb.dk

Nogle Internet-typer med hænderne skruet rigtigt på, fik i løbet af ingen tid bygget hjemmesiden 684og1.dk .På siden kan besøgende donere en 50'er til indryk af velkomstannoncer, hvor donorernes navne skal fremgå, som modsvar til Dansk Folkepartis mistænkeliggørelse.
Kampagnens første målsætning var 684+1 donorer/underskrivere, men da det mål blev nået indenfor ca. et døgn, er den siden blevet ændret flere gange.
I skrivende stund har 2.740 personer skrevet under og doneret de halvtreds kroner.
På Twitter brugte brugerne deres 140 tegn på Dansk Folkepartis annonce.
Superligadommer Kenn Hansen kom for eksempel frem til følgende konklusion:

Klummeskribent Sofie Rye fra MetroXpress tyr til sort sarkasme:

Berlingske-journalist Steen A. Jørgensen har det fint med, at hans avis ikke har lagt papir til DF-annoncen, men derimod vigtige anliggender som petanque.

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96