Annonce

15. september 2011 - 14:09

Enhedslisten vinder valget

De seneste exit-polls viser, at rød blok står til at få flertal af stemmerne ved dagens folketingsvalg.

Enhedslisten har tredoblet deres mandater og partiet fremstår som valgets helt store vinder torsdag aften.

Midt i sejrsrusen mindede partiets politiske ordfører Johanne Schmidt-Nielsen om at 10 års borgerligt styre har haft alvorlige konsekvenser, som der nu skal rettes op på.

– Valgkampe handler ikke kun om at vinde for at vinde, det her valg handler om mennesker og rigtige menneskers liv. Valget handler om de flygtninge, som har siddet i årevis i asylcentre og har betalt prisen for det den borgerlige regering har tilladt at kalde en »fair udlændingepolitik«, sagde Johanne Schmidt-Nielsen, fra scenen i en propfyldt sal i Pumpehuset.

Hun lovede samtidig, at holde Socialdemokraterne og SF fast på deres løfter om at forbedre forholdene for arbejdsløse, asylansøgere og alle de andre befolkningsgrupper, som er blevet »mødt af mistro fra den borgerlige regering«.

JPEG - 65 kb
Enhedslistens valgfest på kogepunktet torsdag aften. Foto: Mark Knudsen/Monsun.

Modkraft tager i aftenens løb forbi flere arrangementer og spørger om folks forventinger til en eventuel ny regering.

Læs artiklen »Thorning vinder valget - hun ku’ slå Lars Løkke« hos Politiken.

Læs artiklen »Rød blok vandt folketingsvalget 2011« hos DR.

SF: Tilbagegang er absurd

Omkring 500 mennesker er samlet i Tap2 Carlsberg Hallerne i Valby til SF’s valgfest, som bærer præg af at partiet er gået syv mandater tilbage.

JPEG - 63.7 kb
SF’s valgfest tidligere på aftenen. Foto: Lars Kamp Mortensen/Monsun.

Hos SF’erne har formand, Villy Sørensen netop holdt tale.

– SF har vist ikke haft medvind på alle cykelstier, men vi har sammen kæmpet fra dør til dør. Vores indsats har sikret en ny regering, stoppet 10 års borgerligt styre og fået Pia Kjærsgård definitivt ud på et sidespor, siger partiformanden under jubelråb.

Læs artiklen »Villy Søvndal: Den vigtigste dag i SF’s historie« hos Politiken.

Tidligere på aftenen har Modkraft interviewet det kommende folketingsmedlem Özlem Cekic.

Det tegner til at SF kommer i regering. Hvordan kan I sikre, at SF’s mærkesager kommer igennem?

– Det er svært at sige noget før det endelige valgresultat er der. Jeg synes vi skal være lidt ydmyge og sikre, at Helle Thorning bliver statsminister først. Nu er det op til alle fire partier, Enhedslisten, Radikale, SF og S, at blive enige. Alle partier har en lang ønskeliste, siger Özlem Cekic til Modkraft.

JPEG - 41 kb
Foto: Lars Kamp Mortensen/Monsun.

Nogle siger, at SF er gået tilbage fordi partiet har haft en alliance med S og dermed haft en mindre skarp profil?

– Jeg er ked af, at SF er gået tilbage, hvilket jo er en absurd situation. Men evalueringen bliver ikke i aften, lyder det fra det kommende folketingsmedlem.

Asylansøgere fulde af håb

I Trampolinhuset, som er et fristed for asylansøgere, har der siden kl. 20 været fuldt hus til deres valgarrangement.

JPEG - 66.1 kb
Foto: Brian Berg.

Morten Goll arbejder i huset til daglig og fortæller om et stort fremmøde af særligt bedsteforældre fra netværket Bedsteforældre for Asyl, der drikker, spiser og ser valg med en masse mennesker, der søger asyl.

– Vi er en 70-80 mennesker og her er god stemning. Vores husfrisør er i gang med at klippe folk og vi hygger os, fortæller han til Modkraft.

Personligt tror han dog ikke at en eventuelt kommende rød regering vil gøre den store forskel for asylansøgerne i Danmark.

JPEG - 56.8 kb
Valghygge i Trampolinhuset på Nørrebro. Foto: Brian Berg.

Ferdous Ahmed er flygtet fra Afghanistan og har ikke dansk statsborgerskab, hvilket udelukker ham fra at stemme. Alligevel nærer han håb for forbedringer af asylansøgernes situation i tilfælde af en rød regering.

– Valgaftenen er meget betydningsfuld for mig. Vi venter i spænding, for vi har alle sammen et håb om at forholdene for alle asylansøgere bliver bedre, siger han.

Besøg Trampolinhusets hjemmeside.

Læs artiklen »Trampolinhuset - fristed og forsamlingshus« hos Modkraft.

Kommunister vil presse ny regering

På Café Gnisten i Griffenfeldsgade på Nørrebro er godt 50 unge fra Kommunistisk Parti samlet for at følge valgets udvikling på tv.

Der er 10 minutter til valgstederne lukker, da Modkraft taler med 26-årige Julie Malling, der er ungdomsansvarlig i partiet.

Hvorfor kører Kommunistisk Parti valgkamp for Enhedslisten, når I ikke er en del af det?

– Vi har kørt egen valgkamp med egne krav. Når vi vælger at bakke Enhedslisten op, er det fordi de er det bedste alternativ, siger hun til Modkraft.

JPEG - 42.4 kb
Julie Malling fra Kommunistisk Parti glæder sig over udsigten til en rød regering. Foto: Lars Kamp/Monsun.

Hvad kan det bedste alternativ bruge 10-12 mandater til?

– De kan lægge det nødvendige pres på S og SF, og pege på en grundlæggende omfordeling i samfundet. Det er vigtigt at huske at kampen for et andet samfund ikke slutter, når valgstederne lukker, lyder det fra ungkommunisten.

Læs bloggen »Valgkamp på kommunistisk« hos Modkraft.

JPEG - 57.1 kb
Foto: Lars Kamp Mortensen/Monsun.

Venstreradikale: Slagord mod Christiansborg

Som tidligere omtalt på Modkraft er der indkaldt til demonstration »for et regeringsfrit samfund« på Nørrebro kl 17.

Ifølge Modkrafts udsendte reporter er der omkring 200 mennesker samlet på Sankt Hans torv ved halv seks tiden.

Læs artiklen »Demonstration mod det repræsentative demokrati« hos Modkraft.

Politiets indsatsleder på stedet siger til Modkraft, at man har været i en god dialog med arrangørerne af dagens demonstration.

Dog vil man ikke acceptere brud på maskeringsforbundet, oplyser politiet.

Omkring klokken 18 har demonstranterne forladt Nørrebro og er på vej tii indre by. Der er musik fra en højtalervogn og folk råber antikapitalistiske kampråb.

JPEG - 70.6 kb
Foto: Mark Knudsen/Monsun.

Fremme ved Nørreport Station omkring halv syv er der tale fra en repræsentant for organisationen Libertære Socialister.

– I dag er der valg – et parlamentarisk klimaks. Men ingen af blokkene kan sikre frihed, lighed og solidaritet, lyder det fra højtalervognen.

– Det kan kun ske ved en revolution, der tager magten fra de rige og indfører direkte demokrati. Der er ingen klassekamp på Christiansborg. Den finder sted i fængslerne, på skolerne og arbejdspladerne i hverdagen, siger »Oskar« fra Libertære Socialister til de fremmødte.

JPEG - 80.2 kb
Demonstration for et regeringsfrit samfund, Nørrebro, 15. september, 2011. Foto: Mark Knudsen/Monsun.

Til tonerne af Internationale nærmer demonstrationen sig Christiansborg.

– Politikerne bliver ved med at sige at vi er et civiliseret samfund fordi vi får lov til at sætte et minimalt fingeraftryk på samfundsudviklingen hvert fjerde år. Men det er jo en løgn, råber en person med tilknytning til Ungdomshuset i en ny tale.

På Christiansborg Slotsplads begyndte de venstreradikale aktivister at løbe rundt og cirkler, og råbe flere kampråb »mod stat, kapital og regering«.

Den sidste tale var fra en repræsentant fra det internationale initiativ »WorldRevolutionion«.

– Presset af de finansielle magthavere, arbejder vores politiske ledere til gavn for blot nogle få, uden hensyn til de sociale-, menneskelige- og miljømæssige omkostninger dette måtte medføre! Ved at fremme krige for profit og forarme hele befolkninger, er vores herskende klasser effektivt igang med at berøve os, vores ret til et frit og retfærdigt samfund, sagde en talsperson fra initiativet.

Læs mere om »International demo for Ægte Demokrati NU!« i Modkrafts kalender.

Demonstrationen sluttede omkring klokken 19 og folk vendte herefter tilbage mod Nørrebro.

Læs artiklen »Anholdt for at kravle op på rytterstatue« hos Ekstra Bladet.

Læs artiklen »Demonstrant anholdt nær Christiansborg« hos DR.

Henning fik et lift

Tidligere på dagen kørte fagforeningsinitiativet Skævt en bus med sloganet »Valg er folkets fest« rundt i det københavnske nordvest-kvarter.

Ved værtshuse, væresteder og kiosker stoppede bussen op og aktivister i gule veste sprang ud, delte løbesedler ud og tog en snak med folk. Igen og igen lød budskabet, at rød blok var det rigtige valg, hvis folk ønskede at bevare velfærden.

JPEG - 77.2 kb
Rød eller Blå? Aktivister fra Skævt på gaden i København, 15. september 2011. Foto: Sasa Mackic.

– Der var en god reaktion og vi mødte en masse søde mennesker, fortæller Brian Arlofelt fra 3F til Modkraft.

Flere gange tog bussen folk med, som endnu ikke havde afgivet deres stemme.

JPEG - 65 kb
Skål i valgboksen. Henning blev kørt til sit valgsted af Skævt-aktivister. Foto: Sasa Mackic.

Ved Fuglereden stiger Henning på. Han vifter med sit valgkort og erklærer stolt, at han stemmer på SF.

Læs artiklen »Folketingsvalg: 3F ringer dørklokker i tusindtal« hos Modkraft.

Intet valg uden valgfester

For første gang i 10 år er der udsigt til, at der reelt er noget at fejre for venstrefløjen ved et valg til Folketinget.

Et kig i Modkrafts kalender afslører da også, at der torsdag en planlagt en lang række større og mindre valgfester i både hovedstaden og provinsen.

Blandt dem der inviterer indenfor er græsrodsinitiativet »Bedsteforældre for Asyl« og Trampolinhuset, der står bag en fælles valgaften i Trampolinhuset på Nørrebro i København.

»Det københavnske asylnetværk samles i det brugerstyrede kulturhus for asylsøgere og danskere for at følge valgets gang og være klar med kommentarer. Der vil være storskærm med valgudsendelse, servering af drikkevarer og snacks,« skriver aktivisterne i en indkaldelse.

– Vi håber, at det bliver en festlig aften. Og vi håber selvfølgelig på et regeringskifte fordi Socialdemokraterne og SF har sagt, at de vil give asylansøgere mulighed for at tage uddannelse og arbejde udenfor lejrene, siger Jørgen Kirkegaard, fra Bedsteforældre for asyl til Modkraft.

Læs om »Valgaften i Trampolinhuset« i Modkrafts kalender.

JPEG - 59.7 kb
Valgstedet ved Tove Ditlevsens skole på Enghave, allerede før kl. 9 var der en lang kø af borgere. Foto: Sasa Mackic.

Se Modkrafts foto-serie fra folketingsvalget.

Økologisk pølsemand hos SF

I København har hele rød blok flyttet deres valgfester til Vesterbro.

SF inviterer både medlemmer og ikke-medlemmer til fest i Tap 2 i Carlsberg området fra klokken 18.

– I løbet af aftenen følger vi med live, når resultaterne løbende kommer ind. Derudover vil der være god musik, gang i baren og festlig stemning. Og hvis den lille sult skulle melde sig i løbet af aftenen, vil Den Økologiske Pølsemand stå klar udenfor, skriver partiet.

Læs mere om SF’s fest i Modkrafts kalender.

Socialdemokraterne holder fest på Vega på Enghavevej, der har sale opkaldt efter blandt andre den første socialdemokratiske statsminister Thorvald Stauning og Svend Auken. Festen starter klokken 19.

– Når vi har valgt Vega skyldes det først og fremmest ønsket et større sted. Socialdemokraterne kører en græsrodskampagne, og vi har derfor gerne villet kunne invitere så mange som mulige, udtaler Socialdemokraternes partisekretær, Lars Midtiby til TV2.

JPEG - 105.5 kb
Fest for forandring. Venstrefløjen inviterer til flere valgfester torsdag aften. Arkiv-foto: Mark Knudsen/Monsun.

Enhedslistens fest bliver en anelse større den plejer. Partiet, som ifølge meningsmålingerne står til at blive tredoblet, har lejet Pumpehuset i Studiestræde fra klokken 19.30. Stedet hvor SF fejrede sin rekordfremgang tilbage i 2007.

– Selvom det er en stor sal forventer vi rigtigt mange af vores mange nye partimedlemmer, så vi håber der bliver plads til alle, siger partisekretær Morten Kabell til Modkraft og tilføjer at partiet også arrangerer gadefest ved Axeltorv fra klokken 19 med musik fra Universal Sound, Ras Money, Slum’n’bass & Linus E.

Læs mere om »GadeValgFest på Axeltorv« i Modkrafts kalender.

Også Liberal Alliance er rykket til bydelen, deres valgfest foregår i Landbrugsrådets lokaler på Axeltorv. Hvorimod Kristendemokraterne, De Radikale og Dansk Folkeparti kommer til at holde valgaften på Christiansborg.

Venstreradikal valghygge

Også den udenomsparlamentariske venstrefløj er tilsyneladende kommet i valgstemning.

Både på Bolsjefabrikken og i café Under Konstruktion i Folkets Hus – begge på Nørrebro – er der mulighed for at følge slagets gang på DR1.

Læs om arrangementet »Valgtæsk og druklege - PANIKRUM #14« i Modkrafts kalender.

Læs om arrangementet »Valgaften I Cafe Under Konstruktion« i Modkrafts kalender.

I Odense, Kolding, Aarhus og Aalborg har Enhedslisten taget initiativ til valgarrangementer.

Få det store overblik over valg-arrangementer i Modkrafts kalender her.

BT-angreb på SF-kandidat

Ingen valgkamp uden mudderkastning.

På valgdagen, torsdag den 15. september, skriver BT, at folketingskandidat for SF og Modkraft-blogger, Trine Mach, angiveligt skulle have misbrugt sin tidligere position som bestyrelsesmedlem i den nu lukkede Plum-fond til at tilgodese projektet »Synger du med på Pias melodi?« tilbage i 2005.

Det var netværket 440Hz, der stod bag projektet, som på dette tidspunkt have Trine Mchs senere ægtefælle Rasmus Wendt som talsperson. Det blev bevilliget omkring 100.000 kroner af fonden.

Plum Fonden blev begæret konkurs i 2010 og efter folketingskandidatens mening er der tale om et hævntogt fra fondens tidligere administrator og bestyrelseformand, advokat Christian Harlang, der blev fyret i 2009 på baggrund af »uacceptabl administration«.

JPEG - 221.4 kb
Falsk BT-forside protesterer mod avisens redaktionelle linje. Foto: Facebook

Ifølge Trine Mach er BT’s anklage så fejlbehæftet at det er svært at se nogen andre formål med den end et politisk motivitet angreb på hendes troværdighed.

– Der er intet at komme efter. Det er rigtigt, at Rasmus var med i et projekt, der fik penge af Plum-fonden, men dengang havde vi slet ikke mødt hinanden. Det andet projekt, BT omtaler, var han overhovedet ikke med i, siger Trine Mach.

»BT vil skade rød blok«

Hun tilføjer, at BTs historie er baseret på interne dokumenter fra Plum-fonden, som formiddagsbladet uberettiget er kommet i besiddelse af. Sandsynligvis i et forsøg på at skade hende under valgkampen, mener hun.

JPEG - 176.3 kb
Trine Mach fra SF stiller op i København. Foto: Brian Berg.

– Jeg kan klart og utvetydigt afvise, at der er det mindste hold i BT’s historie. Det er voldsomt ubehageligt og dybt krænkende at blive beskyldt for snyd, siger hun.

BT’s spalter har i valgets slutspurt flydt over med negative historer om markante røde kvinder. Så meget at det ligner et politisk angreb, mener Trine Mach.

– Der har været meget diskussion omkring den kampagnejournalistik BT har ført mod Helle Thorning og Johanne Schmidt-Nielsen. Dagens fordrejede historie mod mig er en ren tilståelsessag for BT, der tilsyneladende er parat til at skrive hvad som helst for at skade rød blok i valgkampen, siger hun.

Den omtalte artikel i BT er ikke online.




Se også links om »Venstrefløjens valg ... efter valget«

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce