Annonce

5. april 2011 - 1:25

Splittelse kan lukke det danske nazistparti

Siden Jonni Hansen i oktober sidste år overlod posten som leder for Danmarks National-Socialistiske Bevægelse (DNSB) til den mediesky familiefar Esben Rohde Kristensen, har det danske nazist-parti været præget af intern uro.

Utilfredsheden med den nye leder resulterede i weekenden i åbent mytteri.

Nazister i granatchok

Topfolk fra tre afdelinger i Jylland besluttede på et hemmeligt møde lørdag den 2. april, at forlade partiet sammen med en større gruppe medlemmer, for i stedet opbygge en ny organisation med ung-nazisten Daniel Carlsen som Führer.

JPEG - 49.3 kb
På dybt vand. De danske nazister er røget i totterne på hinanden og efterlader partiet DNSB i dyb krise. Foto: YouTube.

Splittelsen kan få fatale følger for det danske nazist-parti, der i sin nuværende form har eksisteret siden 1991. Sådan lyder vurderingen fra researchgruppen Redox, som følger udviklingen på den yderste højrefløj tæt.

– Med mindre der sker noget meget drastisk, så kan den seneste udvikling betyde, at partiet må lukke. Udbrydergruppen efterlader partiet i granatchok, og står klart, som den stærkeste part efter splittelsen, siger Jonas Jensen til Modkraft.

Læs artiklen »DNSB i opløsning« hos Redox.

Læs artiklen »Nazi-chefen er luddoven« hos BT.

Læs artiklen »DNSB-kernen i opløsning« hos Redox.

Læs artiklen »Ny nazi-chef mangler karisma« hos Modkraft.

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce