Annonce

17. marts 2011 - 18:06

Major skyder Enhedslistens missilforslag ned

Enhedslistens forslag om at hjælpe oprørshæren i Libyen ved at sende dem Stinger-missiler vækker ikke genklang hos militærfolk.

Major Esben Salling Larsen, som er militæranalytiker ved Center for Militære Studier i København, mener ikke, at missilerne er nok til at stoppe Gaddafis bombeangreb eller gøre den store forskel for slagets gang.

– Jeg tvivler på, at de overhovedet kan bruges til at skyde bombefly ned. Du kan sagtens bombe en by fra 25.000-30.000 fods højde, og rækkevidden på et stingermissil er kun på omkring 10.000 fod, siger han til Modkraft.

Læs artiklen »Ø vil bevæbne libyske oprørere med missiler« hos Modkraft

Svært at ramme bombefly med Stinger

Esben Salling Larsen mener ikke, at Stinger-missiler alene vil kunne sætte en stopper for de massive bombardementer, som Gaddafi har igangsat.

JPEG - 14.2 kb
Major Esben Salling Larsen fra Center for Militære Studier ryster på hovedet af Enhedslisten forslag om at sende missiler til Libyens oprørsgrupper. Foto: Center for Militære Studier.

Selvom flyene skulle flyve lavt nok til at komme i skudlinjen, vil det alligevel blive vanskeligt at ramme dem med et Stinger-missil efter hans vurdering.

– For at ramme et fly fra Jorden er det afgørende at kende flyets rute, men et bombefly kan skifte retning hurtigt og kan dermed undvige, tilføjer Esben Salling Larsen.

Det skal, efter hans mening, følges op med mange andre militære indsatser for overhovedet at kunne rykke.

Hvis hænder ender de i?

Efter Esben Salling Larsens mening er det heller ikke fornuftigt at sende så kraftige våben til en hær, hvis ledelse, struktur og samarbejdspartnere, vi endnu ikke kender så meget til.

– Missiler er eksplosive sager bare at give væk uden at vide hvem, der egentlig kommer til at bruge dem, siger han.

I det kaos, der hersker i Libyen, er der, efter hans mening også fare for at missilerne vil ende i hænderne på kræfter, der vil bruge dem til knapt så demokratiskabende formål.

– I Afghanistan kunne man se en spredning af de udleverede våben til kriminelle grupper, så man kan frygte, at et dansk Stinger-missil kan havne i hænderne på pirater, Gaddafi selv eller lokale militser med helt andre dagsordener end demokrati.

Læs artiklen »Rød forvirring om Libyen« hos Modkraft.

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce