En tyver i timen. Det er den løn som lærlinge, der ikke kan finde en læreplads og i stedet gøre deres uddannelse færdig på en teknisk skole, i fremtiden må nøjes med. I hvertfald hvis de er over 18 år og hjemmeboende.
Forslaget om at nedsætte lærlingebetalingen for skolepraktik med 46 procent er en del af regeringens og Dansk Folkepartis såkaldte »genopretningspakke«.
Forslaget har siden fredag den 28. maj udløst protester og aktioner blandt lærlinge i skolepraktik på de tekniske skoler i hovedstaden. Lærlingene har enten ikke kunne finde en læreplads i en privat virksomhed eller har mistet lærepladsen fordi mesterne er krakket.
– Mange af os er i forvejen kommet på skolepraktikordningen, fordi de firmaer, som vi var lærlinge i, er gået ned. Og nu står vi her, og de giver os »afrikanerlønninger«, siger en af de unge på hjemmesiden for Byggefagenes Samvirke i København.
– Det er absurd, at de ikke tager folk seriøst. Man kan få mere i bistandshjælp og ligge derhjemme og fede den end ved at tage sig en uddannelse.
Omkring 70 elever på tekniske skoler i Herlev, Nørrebro og Rødovre nedlagde fredag den 28. maj undervisning og arbejde for at holde møde om deres situation, og torsdag den 3. juni blokerede omkring 200 elever indgangene til Undervisningsministeriet i godt en time.
De ansatte i ministeriet kunne først komme ind i bygningen, da politiet satte hunde ind mod blokaden.

Aktiviteterne blandt skolepraktikeleverne fokuserer nu ifølge Erhvervskolernes Elevorganisation på mobilisering op til de store faglige organisationers landsdækkende demonstration på Christiansborg Slotsplads tirsdag den 8. juni.
– Eleverne i skolepraktik forsøger at sprede protesterne ud til andre lærlingegrupper, blandt andet førsteårseleverne, der også risikerer at blive ramt af nedskæringen, siger Malene Valentin Kjer, der er kampagnemedarbejder i Erhvervskolernes Elevorganisation, til Modkraft.
Skolepraktikeleverne vil under demonstrationen danne en selvstændig blok, og de har tilsluttet sig en fordemonstration, der er arrangeret af Byggefagenes Samvirke kl. 14.30 fra Akseltorv i det centrale København.
På Københavns Tekniske Skole i Julius Thomsens Gade har man produceret plakater og t-shirts imod spareplanderne, og i Herlev har skolepraktikeleverne besøgt lærlingene på uddannelsens grundforløb for at sprede protesterne bredere ud, fortæller Malene Valentin Kjer.
»Genopretningsplanen« vil skære betalingen for skolepraktikeleverne ned til det laveste SU-beløb. Det betyder, at skolepraktikelever fremover må klare sig for 3.400 kroner om måneden før skat.
Forslaget er endnu ikke omsat i et konkret lovforslag, men indgår i aftalen mellem regeringen og Dansk Folkeparti. Lovforslaget når derfor ikke at blive vedtaget før sommerferien, men forventes vedtaget i løbet af efteråret med ikrafttræden fra 2011.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96