Dansk Folkeparti, Socialdemokraterne, SF og Enhedslisten vil have afklaret, om det trotskistiske Socialistisk Arbejderparti (SAP) i slutningen af 1980’erne og starten af 90’erne ikke blot overvejede en befrielsesaktion af Blekingegade-gruppen, men også stod bag indsmuglingen af 175 mennesker.
Beskyldningerne mod det lille venstrefløjsparti kommer fra Politiets Efterretningstjeneste (PET) og et politiske flertal udenom regeringen vil derfor også vide, hvorfor efterretningstjenesten tilsyneladende aldrig fortalte politiet om de »kriminelle handlinger«.
Kravet om en undersøgelse er oprindeligt blevet rejst af Enhedslisten, som blandt andet er stiftet af selvsamme SAP, som er udsat for de opsigtsvækkende beskyldninger.
– Påstandene mod vores parti er topmålet af absurditet. Derfor er sagen i virkeligheden ekstremt pinligt for efterretningstjenesten, da det rejser nogle grundlæggende spørgsmål om deres troværdighed, lyder det fra Søren Søndergaard, tidligere sekretær i SAP og nuværende medlem af EU-parlamentet for Folkebevægelsen mod EU.
Han glæder sig til at få PET’s viden - eller mangel på samme - frem i lyset.

Ifølge Søren Søndergaard er der to muligheder for hvordan hele sagen kan ende. Enten har efterretningstjenesten haft viden om dybt kriminelle forhold uden at gribe ind eller informere politiet om deres viden. Eller også er de mindst seks agenter, som tjenesten ifølge egne oplysninger sendte ind i det lille parti, fulde af løgn.
– Lige meget hvad undersøgelsen kommer frem til så står efterretningstjenesten altså med røven i klaskehøjde. Efterretningstjenesten har sendt utallige agenter ind for at infiltrere os og det eneste de har fået ud af det er løse påstande og rygter, siger han til Modkraft.
Sørens Søndergaard var central i SAP i den periode som efterretningstjenesten hævder, at partiet pønsede på en aktion med det formål at befri de røveridømte medlemmer af den såkaldte Blekingegade-gruppe.
Ifølge efterretningstjenesten planlagde medlemmer af SAP at befri gruppens medlemmer og herefter smugle dem til Mellemøsten.
Søren Søndergaard afviser dog hele historien og siger, at hverken han selv eller nogen han nogensinde har snakket med fra SAP har hørt om planer i den retning.
– Jeg ved ikke hvad man forestiller sig. Bare hele det logistiske spørgsmål omkring at lave en militærlignende befrielsesaktion i København. Skulle vi få dem ud landet med hypnose og flyve dem til Mellemøsten med luftskib eller hvad?, spørger EU-parlamentsmedlemmet retorisk.
Han understreger, at hans parti var decideret politisk uenige med gruppen fra Blekingegade og modsat tilhængerne af Gotfred Appels snyltestatsteori lagde deres kræfter i at mobiliserer den danske arbejderklasse. En ting, som medlemmer af Kommunistisk Arbejderkreds, der var det politiske og organisatoriske udgangspunkt for de dømte i Blekingegade-sagen, fuldstændigt afviste.
Søren Søndergaard minder om, at PET makulerede en stor del af deres eget materiale om SAP, da den tidligere agent Anders Nørgaard stod frem i medierne i 1998 og fortalte, at han aldrig fandt noget mistænkeligt i sin tid som hemmelig agent i partiet.
Derfor forventer Søren Søndergaard heller ikke, at den kommende undersøgelse af efterretningstjenesten vil kunne dokumentere nogle af de påstande, som optræder i PET-kommissionens rapport, som udkom sidste år efter 10 års arbejde.
– Jeg tvivler på at PET kan dokumentere deres påstande, og at der nogensinde kommer en egentlig rapport. De har jo slettet deres eget arkiv, og derfor er der ikke andet end rygter og løse påstande tilbage, vurderer han.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96