Intet tyder på, at der bliver afsat ekstra penge til de mange forslag til at nedbringe ungdomskriminaliteten, som justitsministeren fik overrakt i går af regeringens såkaldte Ungdomskommission.
Justitsministeren lægger nemlig op til, at pengene skal findes på de allerede eksisterende budgetter.
– Hvis det forebyggende arbejde skal styrkes, må politikerne være villige til at bruge penge. Vi er kommet med nogle forslag. Nu er det op til regeringen og Folketinget, om de skal føres ud i livet, siger Geert Jørgensen, der medlem af Ungdomskommissionen og direktør for Børnesagens Fællesråd.
Allerede før kommissionen gik i gang med sit arbejde, skrev justitsministeren til kommissionen og slog fast, at forslagene »kan forventes at ville ske ved omprioriteringer inden for de eksisterende rammer«. Og det risikerer at hæmme kommissionens formål om at styrke den forebyggende indsats, advarer Geert Jørgensen.
– Hvis man skal komme med effektive bud på, hvordan ungdomskriminaliteten kan løses, er det vigtigt, at der ikke fra start bliver lagt begrænsninger ud, siger han.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96