Annonce

Kalender

Den Store Basisgruppedag

Dato: 
Lørdag, 15. feb. 2014 - 12:00 til 19:00
Sted: 
Støberiet, Kapelvej
Kapelvej 44
2200
København N
Arrangør: 
Basisgruppeaktivisterne
Entré: 
0

En refleksions- og diskussionsdag om basisgruppen som politisk organiseringsform i et feministisk og venstreorienteret perspektiv. Arrangementet er for alle, som er interesserede i basisgrupper, hvad enten du er i en basisgruppe, har været i en eller godt kunne tænke dig at være i en.

Basisgruppen har gennem mange år været brugt på venstrefløjen og særligt i feministiske kredse, inspireret af rødstrømperne. Her kan man koble det personlige og politiske, styrke hinanden i forhold til forskellige kampe og aktivt handle sammen.

Men hvordan organiserer man sig på en god måde i sin basisgruppe? Vi vil gerne lade os inspirere og lære af hinandens ideer og erfaringer med basisgrupper, og udvide vores horisonter i forhold til, hvordan man kan bruge basisgruppen som politisk organiseringsform.

Dagen er bygget op omkring gruppesamtaler og diskussioner, og bygger på aktiv deltagelse. Diskussionsemnerne vil i høj grad udspringe af deltagernes interesser og inputs, men kunne fx være:

- Hvad kan man tale om i en basisgruppe?
- Hvordan mødes man?
- Hvilke aktiviteter laver man - indadvendte eller udadvendte?
- Hvordan sætter man sin basisgruppe sammen?
- Hvordan skaber man en god kobling mellem det personlige og politiske?
- Hvordan holder man det politiske i gang, så det ikke ender med at være en hyggeklub?
- Hvordan kan basisgrupper bruges i det store politiske miljø?

Du behøver som sagt ikke være med i en basisgruppe allerede for at deltage. Vi tænker i høj grad, at dagen netop er en god mulighed for at møde andre, der er interesserede i basisgrupper, og evt. tale sammen om at starte en gruppe op. 

Programmet for dagen er:

12.00 - 13.30: Feministisk brunch 
Brought to you by feministisk folkekøkken 

13.30 - 14.15: Introduktion til basisgrupper
Inputs fra to forskellige basisgrupper: Hvordan er er de startet, hvorfor, hvad laver de, og hvilke udfordringer har de mødt?

14.15 - 16.30: Diskussionsgrupper.
Emneopdelte diskussioner og erfaringsudveksling 

16.30 - 17.00: Erfaringsopsamling og videreformidling
Grupperne skriver deres pointer ned i prosaform på baggrund af deres samtaler. Teksterne bliver samlet og "udgivet" som zine, der kan deles ud til folkekøkkener, events osv.

17.00 - 19.00: Hygge og film med feministisk twist


Vi håber meget, at I har lyst til at deltage! Husk at invitere alle dine basisgruppeinteresserede venner.

Kærlighed fra basisgruppe-aktivisterne - Sne, Rasmus og Nina

Annonce