Enhedslistens opstilling i EU-valget vil styrke kampen mod EU’s neoliberalisme og krisepolitik, mener Inger V. Johansen.
Jeg var længe usikker på, om Enhedslisten skulle stille selvstændigt op til EU-parlamentsvalget eller ej. Primært fordi jeg også ønsker at sikre en venstreorienteret og progressiv EU-modstand og kritik også på længere sigt - og valgte mandater i 2014 er ikke nogen garanti for dette.
Der er især 3 forhold, som jeg mener er vigtige for at anbefale, at Enhedslisten stiller selvstændigt op - i et teknisk valgforbund med Folkebevægelsen - hvor der er en realistisk mulighed for, at man sammen kan få to mandater.
En væsentlig årsag til dette er naturligvis, at Enhedslisten desværre ikke har prioriteret EU og kampen mod EU særligt højt.
Denne situation ændrer man ikke med opfordringer til aktivisterne og vælgerne. Her kan en opstilling konkret være med til i højere grad at få medlemmer og vælgere til at identificere sig med Enhedslistens politik på området og dermed også gøre det naturligt for vælgerne at stemme ved valget.
Desuden er det klart, at hvis to repræsentanter - fra Folkebevægelsen og Enhedslisten - får tid i medierne op til valget, slår den progressive EU-modstand langt bedre igennem, end hvis der kun er en.
Intet ville være mere naturligt i denne situation, end at Enhedslisten stillede op og brugte valgkampen til at markere sig som en del af denne bevægelse. Ja, Enhedslisten deltager allerede i et europæisk venstrepartisamarbejde - European Left.
Men en plads også til Enhedslisten i GUE/NGL i EU-parlamentet vil give os langt bedre muligheder for at deltage på lige fod med de andre venstrepartier for at bruge GUE/NGL som platform for mobiliseringen af de folkelige kræfter også uden for parlamentet.
Efter valget i 2014 vil GUE/NGL blive en langt større og stærkere gruppe - her bør Enhedslisten være med. Søren Søndergaard gør et stort arbejde i GUE/NGL. Men Folkebevægelsen er som bred bevægelse observatør i GUE/NGL. Et medlemskab af gruppen vil give langt flere muligheder.
Inger V. Johansen, medlem af Enhedslistens Europapolitiske Udvalg igennem mange år - ligeledes mangeårigt medlem af Folkebevægelsen. Samt Enhedslistens repræsentant i European Left’s styrelse (ExBoard)
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96