Annonce

14. september 2001 - 18:01

Mediekrig mod Palæstina

Den israelske hær beskyldes for at benytte den massive mediedækning af katastrofen i New York og Washington til at udføre militære operationer mod palæstinensiske byer, men ifølge rapporter fra flere nyhedsbureauer nøjes israelerne ikke med den fysiske krig. Det lader nemlig til, at begivenhederne i USA har givet anledning til at åbne en ny front i mediekrigen mod den palæstinensiske opstand.

Således hævder flere kilder, at optagelserne af jublende palæstinensere enten er optaget for mere end ti år siden, eller at de med fuldt overlæg sættes ind i en forkert sammenhæng.

Andre rapporter hævder derimod, at de palæstinensiske myndigheder med magt har forhindret reportere i at filme palæstinensernes glædesoptrin i et forsøg på at redde præsident Arafats omdømme.

Fejrede israelsk tilbagetrækning

Ifølge en brasiliansk student fra Campinas Statsuniversitet stammer optagelserne af jublende palæstinensere fra 1991, og viser i virkeligheden palæstinensere, der fejrer Iraks invasion af Kuwait. Studenten hævder, at en professor på hans universit er i besiddelse af de oprindelige optagelser, men endnu er disse ikke blevet offentliggjort.

Kritikere af denne teori peger blandt andet på, at de biler man ser på optagelserne, slet ikke eksisterede i 1991.

En palæstinensisk kvinde bosiddende i Bethlehem hævder derimod, at optagelserne i virkeligheden viser palæstinensere, der jubler over den israelske tilbagetrækning fra byen Jenin, som israelske tropper kortvarigt invaderede onsdag morgen.

Denne udlægning svarer til de officielle udtalelser fra bystyret i Nablus, hvor 2-3.000 mennesker angiveligt skulle have festet:

”Bystyret i Nablus fordømmer fuldstændigt de afskyelige operationer mod World Trade Center og Pentagon. Vi vil gerne gøre det helt klart, at indbyggerne i Nablus tirsdag aften demonstrerede mod den israelske invasion af Jenin, og råbte ”Gud er stor” for at udtrykke solidaritet med deres brødre”.

Ifølge nyhedsbureauet AFP fortalte demonstranter dog til deres reportere, at de fejrede angrebet på USA. "Bin Laden, bomb Tel Aviv!", skulle de blandt andet have råbt.

En anden optagelse, der viser en slikhandler, som deler gratis slik ud til glædesstrålende børn, skal i virkeligheden være iscenesat af det israelske forsvarsministerium.
Den tidligere borgmester for Jerusalem, israeleren Meron Benvenisti, skriver således i den israelske avis Ha’aretz, at et hold fra talsmandskontoret i det israelske forsvarsministerium blev sendt ud for at filme glædesscener, hvor slik blev delt ud i Østjerusalem.

Ifølge ejeren af slikbutikken Juhaina Sweets Shop fik han 200 shekels af israelerne, der bad ham om at dele slik ud til børnene.

Palæstinensere dysser ned

Palæstinensiske ledere har siden terror-aktionen haft travlt med at tage afstand fra terroren, og samtidig dysse de påståede glædesoptrin ned.

Mens præsident Arafat udtrykte sin fulde støtte til både præsident Bush og det amerikanske folk, fortalte den palæstinensiske politiker og talsmand for den Arabiske Liga, Hanan Ashrawi, på et pressemøde i det palæstinensiske mediecenter i Ramallah, at de jublende palæstinensere var ”vildledt”, og udgjorde en ”undtagelse” af folk, der ikke med det samme havde forstået, hvad der var sket.

”Vi, et besat folk, har været genstand for massive angreb, har været under belejring og er blevet bombarderet og dræbt hver eneste dag. Alligevel rækker vi ud til det amerikanske folk og udtrykker vores ekstreme sorg og medfølelse”, sagde Ashrawi, og mindede om den aktuelle invasion af byen Jenin, der i første omgang kostede ni palæstinensere livet, mens hundreder blev såret.

Men bestræbelserne fra de palæstinensiske ledere på at dysse jubel-scenerne ned skal angiveligt have ført til de overgreb mod pressefolk, som blandt andre nyhedsbureauet Associated Press har meldt om. Ifølge de amerikanske internetaviser World Tribune og World Net Daily er flere kamerafolk blevet truet på livet af bevæbnede palæstinensere.

Amerikanske medie-uoverensstemmelser

De to medier har imidlertid meget forskellig opfattelse af, hvad der egentlig er sket.

Ifølge World Tribune skal flere udenlandske bureauer således være blevet ringet op af den palæstinensiske informationsminister Yasser Abbed Rabbo, der meddelte, at de palæstinensiske myndigheder ikke ville kunne garantere deres sikkerhed, hvis optagelserne blev offentliggjort.

Men ifølge World Net Daily er det en af Arafats medarbejdere ved navn Ahmed Abdel Rahman, der har truet AP’s repræsentant i Jerusalem med nøjagtig samme ordlyd.

Og mens AP og Reuters, ifølge World Net Daily, på grund af truslerne kun har bragt nogle få fotos og videooptagelser af optog i Østjerusalem og Libanon, citerer World Tribune tv-journalister fra Foreign Press Association, der hævder at have bragt optagelser af de fleste glædesoptog.

Endelig rapporterer World Tribune, at ”revolvermænd” fra Fatah ”pågreb” en palæstinensisk kameramand i Ramallah og advarede ham om, at han ville blive dræbt, hvis han bragte optagelserne.

I World Net Dailys udgave, der citerer historien fra israelsk tv, var det derimod ”Tanzim-militsmænd”, der ”kidnappede” kameramanden, som blev løsladt efter et døgn.

Begge er imidlertid enige om, at manden arbejdede for ”et stort nyhedsbureau” – uden dog at nævne hvilket.

Af Martin Lindblom/Monsun Nyheder

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce