Den 8. og 9. august blev en række veje blokeret i hovedstaden Quito, samt havnebyen Esmeraldas. Samtidig var der demonstrationer foran regeringsbygninger med protester mod Noboa-regeringens politik.
Kritikken er omfattende: "Strukturtilpasninger" bliver krævet af den Internationale Valutafond (IMF) for at yde landet lån under den økonomiske krise.
Regeringen bruger store summer på at redde dybt korrupte banker ud af deres problemer.
Elforsyningen privatiseres, mens det sociale sikkerhedsnet "omstruktureres", og stadig større dele af befolkningen synker ned i fattigdom.
Økonomien "dollariseres", dvs. at den nationale valuta udskiftes med den amerikanske dollar.
Noboa har godkendt byggeriet af en ny olie-ledning til trods for protester fra de ramte lokalsamfund og miljøaktivister.
USA får lov til at øge sin militære indflydelse i området: regeringen har meddelt at den vil deltage i "Plan Colombia" og tillade bygningen af en militærbase ved Manta.
Mobiliseringerne kommer efter uger med civile ulydighedsaktioner, protestmarcher og landsomfattende arbejdsnedlæggelser.
Læger, lærere, bønder, indianere, miljøfolk, venstrefløjsaktivister, fagforeninger, studenter, kvinder, pensionister, fattige og undertrykte dele af befolkningen har marcheret for at vise deres krav til regeringen.
Da politiet den 28. juli angreb en demonstration af læger, affyrede de tåregas som ramte en fødeafdeling og kostede to nyfødte livet.
I februar blev fire ubevæbnede indianske demonstranter skudt og dræbt, da de deltog i en vejblokade, som var en del af en landsdækkende aktion for lavere brændstof- og transportpriser.
Aktionerne skal kulminere den 18. august i Quito med konstitueringen af en "Ecuadors nationale folkeforsamling"
Kilde:Independent Media Center
Indymedia har desuden links og følger op på historierne fra Ecuador.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96