Med udgangspunkt i Christianias værdier vil den nystiftede forening Freetown Aid uddanne frivillige, så de kan rejse ud i verden og yde alternativ nødhjælp i fattige lande.
Beboere på fristaden Christiania har startet en nødhjælpsforening, som skal uddanne og udsende frivillige til katastrofeområder for at yde praktisk og økonomisk hjælp til civilbefolkningen.
Freetown Aid, som foreningen hedder, får desuden til opgave, at koordinere allerede eksisterende internationale solidaritetsprojekter, der udgår fra fristaden.
Alt sammen med udgangspunkt i Christianias principper om konsensusstyring og baseret på ’menneskekraft, empati og ekspertise’, som der står i organisationens formålserklæring, der blev vedtaget på en stiftende generalforsamling i Grå Hal fredag den 11. juli.
Ideen til Freetown Aid opstod, da Christiania tidligere i år holdt lukket i en uge for at snakke om fristadens fremtid, og udspringer af personkredsen omkring Christianias Kulturforening.
– Vi har blandt andet en drøm om, at åbne en daghøjskole, hvor folk kan få kurser i alt fra førstehjælp til nødhjælp. Men i første omgang handler det om, at skabe et bedre samarbejde mellem de mange projekter - nogle allerede med rod i Christiania - der findes i forvejen og som er i gang ude i verden, fortæller Britta Lillesøe til Modkraft.
Det drejer sig blandt andet om ’A Better Tomorrow’, som hjælper børn og unge i socialt belastede områder i Gambia og organisationen Girlfriend2Girlfriend International, der yder mikrolån til kvinder i samme land.
Besøg Girlfriend2girlfriend på facebook her.
Besøg A better Tomorrow’s hjemmeside.
Læs mere om lukkeugen i artiklen »Christiania vil skabe plads til 200 nye beboere« hos Modkraft.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96