Annonce

28. oktober 2009 - 12:51

Det lykkedes for skraldemændene

En håndfuld skraldemænd på den københavnske vestegn har fået sat en politisk dagsorden, som burde have været sat af alle vi andre.

De har fået sat fokus på dårligt arbejdsmiljø, dårlige arbejdsforhold, mangelfuld uddannelse eller med andre ord;

De har fået fremhævet alle de uheldige konsekvenser af udliciteringen af offentlige arbejdspladser.

Skraldemændene har strejket i flere omgange – mange omgange – og sidste gang blev talspersonerne trukket til side af chefen.
De fik at vide at hvis de fortsat ville fokusere så meget på arbejdsmiljø, så havde HCS, skraldefirmaet, ikke råd til at køre skralderuterne i Vestegnskommunerne.
Tilbuddet var simpelthen så lavt at der ikke var plads til følge Arbejdstilsynets regler.

Dengang var vores råd til skraldegutterne;

• Stå fast

• I mister ikke jeres arbejde

• HCS mister måske entreprisen

• Men den nye vognmand får brug for nye skraldemænd

• Der er nyt arbejde til jer

• Vi vil hjælpe jer med at sikre ordentlige arbejdsforhold hos den nye vognmand

Støt skraldemændene

Det lykkedes skraldemændene at sætte dagsordenen, men de har mistet deres job

De kæmper en kamp for dig og mig, de kæmper en kamp, som er så meget større end de selv er klar over.
De har brug for penge, de har brug for moralsk opbakning og lige om lidt har de brug for et nyt arbejde.
”Støtteforeningen for desperate skraldefolk”
Beløb kan indsætte på konto 5326 0520169 i Arbejdernes landsbank

Kommunevalget giver en ny chanche

I maj måned udtrykte jeg mine frustrationer over at København og Frederiksberg havde besluttet at udlicitere R98 – landets bedste renholdningsselskab, med styr på arbejdsmiljø, miljøpolitik, uddannelse og integration.
Frederiksberg kommune har nu besluttet at affaldstømning fortsat skal være et kommunalt anliggende.

Københavns kommune har udliciteret kørslen i Brønshøj, Vanløse og Valby til ??
Gæt selv;

HCS som nu er smidt ud i Vestegns-kommunerne pga. strejkerne og manglende overholdelse af indgåede aftaler.

Jeg håber at det nye samarbejde i København mellem, S, SF, Ø og LO-Storkøbenhavn kan få ændret denne aftale.

Følg eksemplet fra Frederiksberg i Københavns Kommune!

Følg eksemplet i alle de andre kommuner, hvor skralden bliver fjernet under kummerlige vilkår!

Støt skraldemændene

De har brug for hjælp!

Vi har brug for deres dagsorden!

Annonce