
Modkraft reklamerede fredag ufrivilligt for den kontroversielle kristelige fagbevægelse (Krifa). Forklaringen på sikkerhedsbristen er lørdag stadig ikke fundet, men redaktionen afviser ikke sammenhæng med hacker-skandale.
(Opdateres): Mange Modkraft-besøgende fik et chok fredag formiddag, da en annonce for den kontroversielle aarhusianske fagforening Krifa blev vist på sitets forside i tidsrummet omkring middag. Det lykkedes forbipasserende at tage et screenshot af situationen.
En læser, der ønsker at være anonym, men hvis navn er modkraft.dk bekendt, loggede af vanvare ind på siden, og nåede at se krifa-banneret.
- Jeg kunne ikke tro mine egne øjne, siger han, og fortsætter: »Det gjorde mig vred«.
Forklaringen på sikkerhedsbristen er endnu ikke fundet.
En nylig mail fra Modkrafts tekniske afdeling, som modkraft.dk er i besiddelse af, viser, at man i forbindelse med et forsøg med annoncer via Google har garderet sig mod annoncer fra krifa.dk, krifaboost.dk, krifaerhverv.dk, krifaforsikring.dk og krifa.no.
Det er derfor et mysterium, hvordan fredagens annonce har kunnet slippe igennem de omfattende sikkerhedsforanstaltninger.
Det har lørdag ikke været muligt at få en kommentar fra hverken redaktionen eller den tekniske stab.
Flere kilder med kendskab til modkraft.dk har bemærket det tidsmæssige sammenfald med torsdagens afsløring af et hackerindbrud i kørekortsregistret.
En 20-årig er varetægtsfængslet i den sag, der også omfatter forsøg på indbrud i politifolks emails.
Læs artiklen »Et alvorligt angreb på den nationale sikkerhed« her på modkraft.dk
Modkraft.dk ville gerne have konfronteret en talsperson fra redaktionen med dette sammenfald, men den eneste det lørdag har været muligt at få en kommentar fra, er fotojournalist Brian Berg, der udtaler:
- Hvad vil du ha jeg skal sige?
Modkraft kan potentielt have tjent op til flere kroner på annoncen, uafhængige skøn går på helt op til tre kroner. Hvor meget drejer det sig præcist om, og hvor er de penge er nu?
- Spørg Asger (H. Pedersen, forretningsfører, red.), siger Brian Berg efter nogen betænkningstid.
Modkraft ville desuden gerne spørge Asger H. Pedersen, om man påtænker at yde en form for kompensation til de berørte, men det har heller ikke været muligt at få en kommentar fra forretningsføreren.
Modkraft.dk følger sagen…
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96