Annonce

FAGLIGE PROTESTER
21. marts 2013 - 13:37

Massiv støtte til lærerne

Christiansborg Slotsplads var fyldt godt op, da lærernes organisationer d. 20. marts 2013 arrangerede demonstration i protest mod regeringens og Kommunernes Landsforenings angreb på deres løn- og arbejdsforhold. Arrangørerne vurderer, at der var mødt 20.000 op på Christiansborg Slotsplads.

  • Demonstrationen i Aarhus samlede op mod 5000 deltagere

Anders Bondo Christensen, formand for Danmarks Lærerforening sagde på demonstrationen:

- ”Og så siger de, at lærerne står alene. Det her viser, at hele fagbevægelsen bakker op. Det er enormt stærkt. De kan bare komme an.”

-  ”Det er utroligt, at det er en socialdemokratisk ledet regering, som fører den her politik, De spiller hasard med hele den offentlige sektor med den dagsorden, de rejser.”

Protesterne var arrangeret af Danmarks Lærerforening, Uddannelsesforbundet, Frie Skolers Lærerforening, Gymnasieskolernes Lærerforening, Handelsskolernes Lærerforening og Dansk Magisterforening.  

En række fagforbund støttede demonstrationerne i en klar erkendelse af, at det som rammer lærerne nu, vil ramme andre faggrupper ved næste overenskomst. 

Læs artiklen ”Massiv støtte til lærerne Over 30.000 på gaden” , hos dagbladet Arbejderen

  • Kommunernes Landsforening varslede den 28. februar 2013 lockout af cirka 50.000 folkeskole- lærere og andre kommunalt ansatte lærere, mens finansministeren varslede lockout af omkring 7000 lærere på statens område for eksempel på friskoler, efterskoler, SOSU-skoler, VUC og AMU-centre. 

Annonce