Annonce

17. november 2010 - 11:40

Farligt spil med freden i Mellemøsten

Hvad er det strategiske koncept USA forfølger med leveringen af avancerede kampfly til Israel?

Obama vil med tilbuddet overtale Netanyahu-regeringen til et tre måneders byggestop for de omstridte bosættelser på Vestbredden. Det skal sætte fantomforhandlinger i gang igen. Israel, som er i forvejen den stærkeste militærmagt i Mellemøsten, vil få endnu flere kampfly.

Det er et farlig spil med freden i Mellemøsten, og det kan inspirere Israel til at bombe Irans atomkraftsværker. Det kan udløse en storkrig i området.

Er det den plan, nogle af Obamas rådgivere forbereder?

Det er en leg med ilden, som ingen, der ønsker fred og forhandlinger, kan tillade.

Det ligner heller ikke de taler, som Obama holdt i Mellemøsten. Men måske har han omgivet sig med de forkerte rådgivere? Indtil nu har hans rådgivere ikke sikret ham den tilslutning i USA og i udlandet, han har brug for, hvis han vil genvælges som USAs præsident. Hans tilhængerskare er desværre skrumpet meget ind.

Hvornår vil han have modet at føre en konstruktiv fredspolitik i Mellemøsten, til gavn for Israel og Palæstina?

Annonce