Modkraft
(http://modkraft.dk)

Hjem > Dansk Arbejdsgiverforening blokerer for kædeansvar, som malermestre har accepteret

Fagligt
6. marts 2014 - 14:36

Dansk Arbejdsgiverforening blokerer for kædeansvar, som malermestre har accepteret

Dansk Arbejdsgiverforening underkender aftale mellem Danske Malermestre og Malerforbundet om kædeansvar. Ødelæggende for den danske model, mener Malernes Fagforening i København.

  • print
  • facebook
  • twitter
  • rss
  • Medkraft
Af Ole Wugge Christiansen

Arbejdsgiverforeningen Danske Malermestre har i forhandlinger med Malerforbundet accepteret, at arbejdet skal være overenskomstdækket, hvis det gives videre til en underentreprenør. Dermed var Malerforbundets hovedkrav imødekommet i forhandlingerne om ny overenskomst på bygningsmalerområdet.

Men Dansk Arbejdsgiverforening har blokeret aftalen og sagt nej. Det fremgår af dagens udgave af Licitationen Byggeriets Dagblad.

– Det er trist, at en organisation fra fortiden ikke vil være med til at forme fremtiden, siger Jørn Erik Nielsen, formand for Malerforbundet.

Arbejdsgiverforeningens indgriben betyder, at forhandlingerne mellem Danske Malermestre og Malerforbundet er brudt sammen og ikke vil blive genoptaget.

Læs artiklen »Totalt sammenbrud om ny maleroverenskomst« fra Licitationen hos Malernes Fagforening Storkøbenhavn

Lokalafdeling: Stem nej

Også Malernes Fagforening i Storkøbenhavn er skuffede og opfordrer nu til at stemme nej til overenskomsten, der er kædet sammen med andre områder. 

»Dansk Industri har via Dansk Arbejdsgiverforening lagt deres klamme hånd på overenskomstforhandlingerne og det er ødelæggende for den danske model. Decentrale forhandlinger er i realiteten ikke mulige, når praksis er, at alt skal godkendes af industribosserne,« skriver Malernes Fagforening Storkøbenhavn i en pressemeddelelse.

»Nu kæmper vi alt hvad vi kan, for at der i den sammenkædede afstemning bliver afgivet så mange NEJ- stemmer som muligt. Nu skal der gives modstand. Hvis ikke hele fagbevægelsen skal stå med hatten i hånden ved næste OK- forhandling om tre år, så er det nødvendigt, at denne måde at forhandle på sprænges i stumper og stykker«, hedder det i pressemeddelelsen.

Læs mere hos Malernes Fagforening København

Redaktion: 
Nyheder
Emneord: 
fagligt
malernes fagforening
kædeansvar
dansk arbejdsgiverforening

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96