Modkraft
(http://modkraft.dk)

Hjem > AFSLØRING: Her er CSC’s skruebrækker-venner

26. maj 2011 - 13:51

AFSLØRING: Her er CSC’s skruebrækker-venner

  • print
  • facebook
  • twitter
  • rss
  • Medkraft
Af Arbejderen

Danske firmaer, der udfører arbejde for it-virksomheden CSC, mens den er i konflikt med it-forbundet Prosa, bliver nu hængt til offentlig skue.

Det sker efter at støttenetværket Prosa/CSC har offentliggjort en liste over skruebrækkerne på fagdata.dk og i Arbejderen.

– De må tage konsekvensen af deres handlinger, siger Palle Eghjort, talsperson for Støttenetværket Prosa/CSC, til Arbejderen.

Netværket er opstået i forbindelse med den nu mere end tre måneder lange konflikt mellem it-forbundet Prosa og den amerikansk ejede multinationale it-koncern CSC.

JPEG - 216.5 kb
Foto: Mark Knudsen/Monsun

I støttenetværket er aktivisterne forargede over, at de danske it-firmaer blander sig i en faglig konflikt.

– Desværre forholder det sig sådan, at en alt for lang stribe af firmaer åbenbart ikke har noget imod at udføre strejkeramt arbejde. Enkelte, som direktøren for Miracle, praler oven i købet med, at de gør det. At nogle af dem så også er skide frække overfor de fastansatte, gør det bare endnu værre, lyder det fra Palle Eghjort.

Der ligger mange og lange overvejelser til grund for, at netværket nu har valgt at offentliggøre listen over de firmaer, som har sagt ja til at arbejde for CSC, velvidende at it-virksomheden befinder sig midt i en overenskomstkonflikt med Prosa. CSC’s brug af udenlandske vikarer har været med til at skubbe beslutningen det sidste stykke.

– Vi har oplevet, at nogle af de udlændinge, som er hentet hertil for at arbejde ved CSC, er vendt om i porten, når de har fået forklaret, hvad der foregår. Vi synes faktisk, det er ret flot, at de tager den stilling for noget tyder på, at de kommer hertil på falske forudsætninger, fortæller Palle Eghjort.

De firmaer, der har sagt ja til at arbejde for CSC, har fået et brev fra Prosa om konflikten sammen med en opfordring til at afholde sig fra at udføre CSC-opgaver. Derfor må skruebrækkerfirmaerne tage konsekvensen af deres handlinger, mener Støttenetværket.

JPEG - 306.2 kb
Foto: Mark Knudsen/Monsun

– De fleste af firmaerne er danske it-virksomheder, som man vel kunne have forventet en lidt anden holdning fra. Og i netværket kender vi da også andre danske it-firmaer, som har valgt at sige nej til opgaver ved CSC, selvom de godt kunne bruge ordrerne og pengene.

Palle Eghjort gør opmærksom på, at skruebrækkerfirmaerne kan blive fjernet fra listen igen, hvis de ændrer praksis.

Her er listen over firmaer

Netdesign

Prooffice

Interim Competence

Elan IT

Max Manus A/S

Venzo ProMinds

Infocare/HP

Ca NEGO

7N

DV Consulting A/S

Prodata

IT Fokus Aps

Lund&Bendsen

Miracle

ConVision

Hewlett Packard

IT Fokus

9Consult

SNEX

SUN/Oracle

Hitachi Data Systems

Lindpro A/S

Johnson Control

Læs mere på strejkestøttesiden

Redaktion: 
Fagligt

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96